Zmarzlik na podium Grand Prix. Doyle blisko tytułu

Słoweniec Matej Zagar wygrał żużlową Grand Prix w Sztokholmie, dziesiątą eliminację mistrzostw świata. Bartosz Zmarzlik zajął drugie miejsce, a trzeci był lider klasyfikacji generalnej Australijczyk Jason Doyle. Reszcie Polaków poszło tym razem gorzej.

Do półfinałów nie awansowali Maciej Janowski, Patryk Dudek i Piotr Pawlicki. Ten pierwszy zdobył siedem punktów. Tyle samo miał w rundzie zasadniczej Zagar, ale w bezpośrednim pojedynku był lepszy od Polaka i to Słoweniec trafił do półfinału. Z sześcioma punktami udział w turnieju zakończyli Dudek i Pawlicki.

Australijczyk uciekł

Prowadzący Doyle powiększył przewagę nad Polakami w klasyfikacji generalnej. Dudek traci do niego 22, a Janowski 24 punkty. Najlepiej z czwórki Polaków zaprezentował się Zmarzlik, który w klasyfikacji generalnej umocnił się na siódmym miejscu w tabeli.

Tor w Sztokholmie pozostawiał wiele do życzenia. Zawodnicy często wpadali w dziury, co powodowało wypadki. Jednemu z nich uległ w 13. biegu Dudek. Na pierwszym łuku starł się z Chrisem Holderem i został wykluczony z powtórki biegu, co było bardzo kontrowersyjne. Ostatecznie z dorobkiem sześciu punktów został sklasyfikowany na 12. pozycji.

Taki sam dorobek zgromadził Pawlicki, który rozpoczął starty od dwóch czwartych miejsc, ale rundę zasadniczą zakończył zwycięstwem. Zbyt późno zaczął jednak punktować i musiał zadowolić się 10. lokatą.

Niewiele do awansu do półfinału zabrakło Janowskiemu. Przed ostatnim biegiem rundy zasadniczej miał sześć punktów i wydawało się, że wystarczy mu oczko. Zdobył ten punkt, choć w trakcie 20. biegu momentami był drugi. Ostatecznie przegrał rywalizację o tę pozycję z Peterem Kildemandem, a ten w finale był czwarty.

Zagar wygrał drugą GP z rzędu i awansował w klasyfikacji generalnej na ósme miejsce - gwarantujące udział w przyszłorocznej edycji.

Do zakończenia sezonu pozostały dwa turnieje - 7 października w Toruniu i 28 października w Melbourne.