tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Z Gollobem coraz lepiej. "W jakimś stopniu stał się osobą niezależną"

zobacz więcej wideo »
Z Gollobem coraz lepiej. "W jakimś stopniu stał się osobą niezależną"
 • Nieustępliwy na torze i w powrocie do zdrowia. Gollob czuje się coraz lepiejNieustępliwy na torze i w powrocie do zdrowia. Gollob czuje...
 • Gollob: dziękuję wszystkim kibicom. "Człowiek wie, że nie jest sam"Gollob: dziękuję wszystkim kibicom. "Człowiek wie, że nie jest...
 • Tomasz Gollob odwiedził chorego fanaTomasz Gollob odwiedził chorego fana
 • "Tomek Gollob jest takim wsparciem dla tego malucha". Turniej żużlowy dla chorego na raka"Tomek Gollob jest takim wsparciem dla tego malucha". Turniej...
 • Gollob ćwiczy z egzoszkieletemGollob ćwiczy z egzoszkieletem
Foto: Lukasz Klos/REPORTER | Video: Fakty TVN Tomasz Gollob przechodzi rehabilitację

Tomasz Gollob stał się w jakimś stopniu osobą niezależną. Nie mam jednak do przekazania przełomowych informacji o stanie jego zdrowia - oznajmił koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

- Zabiegi rehabilitacyjne odbywają się według ustalonego wcześniej programu. Stan pacjenta w sensie funkcjonalnym poprawia się, ale nie mam do przekazania informacji o żadnym przełomie. Przy takim schorzeniu konieczna jest żmudna, powolna praca. Przebiega ona typowo, a choroba nie ma wpływu na osobę - dodał dr Radziszewski.

Rehabilitacja przynosi efekty

Lekarz potwierdził, że żużlowiec pozostanie w klinice. - Rehabilitacja nadal przynosi efekty, więc jej dalsze stosowanie ma uzasadnienie. Jeżeli tak jest, to byłoby bez sensu, żebyśmy ją przerywali, gdyż pacjent w tym czy innym miejscu musiałby ją kontynuować - podkreślił dr Radziszewski.

Poinformował, że ćwiczenia, które wykonuje Gollob, są coraz bardziej intensywne.

- Poprawia się jego stan funkcjonalny, możliwości lokomocji, posługiwania się we własnym zakresie wózkiem i radzenia sobie z takimi czynnościami, które są potrzebne w codziennym życiu. Potrzebuje coraz mniej pomocy w korzystaniu z wózka inwalidzkiego. To też jest proces dynamiczny. Nie od razu uzyskuje się sprawność, która - jak w każdej innej czynności - może być różna. Gollob doskonali te umiejętności - wyznał dr Radziszewski.

Ocenił, że pacjent wzmacnia pewne grupy mięśniowe, co jest konieczne, by polepszał się jego stan funkcjonalny. - Jest chętny do pracy, nie zraża się i sam nie definiuje potrzeby zakończenia rehabilitacji, ale chce ją kontynuować - podsumował lekarz.

Uraz kręgosłupa

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Źródło: tvn24 Gollob ćwiczy z egzoszkieletem

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej.

Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii, a także miał możliwość skorzystania m.in. z egzoszkieletu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.