tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Umorzono śledztwo w sprawie śmierci żużlowca. "Brak znamion przestępstwa"

Umorzono śledztwo w sprawie śmierci żużlowca. "Brak znamion przestępstwa"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Krystian Rempała zmarł po wypadku na torze w Rybniku

Rybnicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci 18-letniego żużlowca Unii Tarnów Krystiana Rempały, który uległ wypadkowi na torze w Rybniku w maju 2016 roku. Wypadek był efektem ryzyka sportowego i nie doszło do popełnienia przestępstwa – uznali śledczy.

Informację o umorzeniu postępowania przekazała Karina Kakala z Prokuratury Rejonowej w Rybniku.

- Śledztwo zostało umorzone ze względu na brak znamion przestępstwa. W tej sprawie mieliśmy do czynienia z ryzykiem sportowym, kontratypem pozaustawowym - powiedziała prokurator.

Tor prawidłowo przygotowany

Kontratyp ryzyka sportowego należy do okoliczności wyłączających odpowiedzialność za dany czyn, np. w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci innej osoby, w sytuacji rywalizacji sportowej.

Jest kilka warunków, które pozwalają powołać się na wspomniany kontratyp. Zawody muszą być legalne i przeprowadzone zgodnie z regułami ostrożności, działanie zawodników powinno mieć cel sportowy, a ich udział w rywalizacji musi być dobrowolny.

W ramach postępowania rybnicka prokuratura zasięgała trzech opinii – sekcyjnej, z zakresu medycyny sportowej i sportu żużlowego. Specjaliści uznali, że tor był prawidłowo przygotowany do zawodów.

Spadł mu kask

Do wypadku doszło 22 maja 2016 r. podczas meczu ekstraligi ROW Rybnik-Unia Tarnów. W drugim biegu na pierwszym wirażu zderzyli się juniorzy obu zespołów Kacper Woryna i Rempała. Pierwszy o własnych siłach wrócił do parkingu. Natomiast Rempała, któremu podczas kolizji spadł kask, został odwieziony do szpitala. Młody zawodnik miał poważne obrażenia głowy i był w ciężkim stanie. Zmarł 28 maja w szpitalu w Jastrzębiu Zdroju.

Decyzja o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocna. Można ją zaskarżyć do sądu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.