tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Gollob przetestował kolejny egzoszkielet. Tym razem japoński

zobacz więcej wideo »
Gollob przetestował kolejny egzoszkielet. Tym razem japoński
 • Gollob ćwiczy z egzoszkieletemGollob ćwiczy z egzoszkieletem
 • Pierwszy wywiad z Tomaszem Gollobem po wypadku. "Zaakceptowałem sytuację, w jakiej jestem, ale się z nią nie pogodziłem"Pierwszy wywiad z Tomaszem Gollobem po wypadku....
 • "Tomek Gollob jest takim wsparciem dla tego malucha". Turniej żużlowy dla chorego na raka"Tomek Gollob jest takim wsparciem dla tego malucha". Turniej...
 • Gollob: dziękuję wszystkim kibicom. "Człowiek wie, że nie jest sam"Gollob: dziękuję wszystkim kibicom. "Człowiek wie, że nie jest...
 • Tomasz Gollob odwiedził chorego fanaTomasz Gollob odwiedził chorego fana
Foto: FORUM | Video: tvn24 Gollob wcześniej poruszał się w amerykańskim egzoszkielecie

Tomasz Gollob przetestował w środę japoński egzoszkielet. Informację przekazał koordynator kliniki rehabilitacji 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski. Potwierdził, że żużlowiec pracuje od początku października w amerykańskim urządzeniu.

Japoński egzoszkielet był dostępny w bydgoskiej placówce przez jeden dzień. Różni się on od amerykańskiego sposobem sterowania. Radziszewski uznał jednak, że na obecnym etapie lepsze dla Golloba jest stosowanie amerykańskiej wersji urządzenia.

Radziszewski powiedział, że ogólny stan zdrowia Golloba cały czas się poprawia i jest zdecydowanie lepszy od tego, który lekarze obserwowali po wypadku i operacji.

- Pacjent pracuje w wypożyczonym amerykańskim egzoszkielecie. To to samo urządzenie, które testowaliśmy już przez krótki czas wcześniej. Jest ono bardzo przydatne i pomaga w rehabilitacji. Jeszcze przez pewien czas będziemy mogli z niego korzystać. Użycza go firma dystrybuująca ten sprzęt w Polsce - wskazał opiekujący się żużlowcem lekarz.

W listopadzie kolejny test

Dodał, że "w procesie rehabilitacji nic nie zmienia się z dnia na dzień".

- Wielokrotnie powtarzałem już, że wszystko musi trwać. Poprawa jest przez nas jednak cały czas notowana, stąd pacjent nadal przebywa w naszej klinice i ciężko pracuje. To bardzo wytrwały i dzielny pacjent. Ma motywację do ciężkiej pracy i dobre nastawienie - wyjaśnił Radziszewski.

W listopadzie sportowiec sprawdzi jeszcze inną wersję - kolejną wyprodukowaną przez Amerykanów. Obecna konstrukcja jest skonstruowana w taki sposób, że jest nierozłączną całością. Nowe urządzenie, które zostanie wypróbowane w procesie rehabilitacji żużlowca, można "budować" z części, stąd też może być wygodniejsze w użyciu przez samego pacjenta.

- Zobaczymy, jakie będą nasze wnioski po testach. Być może urządzenie, które przetestujemy, będzie bardziej funkcjonalne. Jeżeli chodzi o możliwy stopień uzyskania poprawy, zależy on przede wszystkim od uszkodzenia neurologicznego u pacjenta, a nie zastosowanego sprzętu w rehabilitacji - dodał dr Radziszewski.

Wypadek na motocrossie

46-letni Gollob, indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.