tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Postępy w rehabilitacji Golloba. "Może już samodzielnie poruszać się na wózku"

zobacz więcej wideo »
Postępy w rehabilitacji Golloba. "Może już samodzielnie poruszać się na wózku"
 • Gollob: dziękuję wszystkim kibicom. "Człowiek wie, że nie jest sam"Gollob: dziękuję wszystkim kibicom. "Człowiek wie, że nie jest...
 • Nieustępliwy na torze i w powrocie do zdrowia. Gollob czuje się coraz lepiejNieustępliwy na torze i w powrocie do zdrowia. Gollob czuje...
 • Wypadek Golloba. Biegli wykluczają usterkęWypadek Golloba. Biegli wykluczają usterkę
 • Tomasz Gollob odwiedził chorego fanaTomasz Gollob odwiedził chorego fana
Foto: Tomasz Adamowicz/Forum | Video: tvn24 Tomasz Gollob czuje się coraz lepiej

Coraz lepsze wieści nadchodzą z Bydgoszczy, gdzie rehabilitację po wypadku przechodzi Tomasz Gollob. - Są postępy. Stan funkcjonalny jest o wiele lepszy - stwierdził koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego dr Krzysztof Radziszewski.

Indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długą operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony.

Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opieką prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii.

"Wzorowy pacjent"

46-latek przebywa już tam dwa miesiące. - Żużlowiec jest w trakcie rehabilitacji, na etapie wzmacniania kończyn górnych, tułowia, mięśni brzucha. Jeżeli chodzi o stan funkcjonalny i sprawnościowy, to możemy mówić o etapie pionizacji. Planujemy w poniedziałek wykorzystanie specjalnego urządzenia - egzoszkieletu, który pomaga w reedukacji chodu. Oczywiście chodzi o wspomaganie chodu, gdyż Tomasz Gollob nie może jeszcze samodzielnie chodzić. To urządzenie będzie pomocne w rehabilitacji - wskazał dr Radziszewski.

Lekarz przyznał, że będzie to test, który umożliwi ocenę przydatności tego urządzenia w rehabilitacji sportowca. Etap leczenia zdaniem specjalisty jest typowy dla uszkodzenia kręgosłupa, którego doznał pacjent.

- Stan neurologiczny Golloba jest podobny do obserwowanego kilka tygodni temu. Specjalnie się nie zmienił, ale bardzo pozytywnie zmienił się stan funkcjonalny. Pacjent może już samodzielnie siedzieć i poruszać się na wózku. Żużlowiec jest wzorowym pacjentem. Jest bardzo zaangażowany we współpracę z lekarzami i rehabilitantami. Podchodzi rzeczowo do sprawy i rozumie własne dolegliwości. Bardzo dobrze nam się z nim współpracuje - dodał dr Radziszewski.

Wszystko w rękach Golloba

Ocenił, że to niezwykle ważne dla postępów rehabilitacji. Nie był w stanie podać przybliżonego terminu opuszczenia kliniki rehabilitacji przez żużlowca.

- Będziemy go rehabilitowali tak długo, jak będziemy widzieli efekty wykonywanej pracy. To także będzie zależało od samego Golloba. W najbliższym czasie pacjent na pewno u nas pozostanie. Postępy są na miarę schorzenia, doznanego urazu - podsumował dr Radziszewski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.