tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Gollob chodzi z pomocą robota. "Duch mistrza się sprawdza"

zobacz więcej wideo »
Gollob chodzi z pomocą robota. "Duch mistrza się sprawdza"
 • Gollob ćwiczy z egzoszkieletemGollob ćwiczy z egzoszkieletem
 • Nieustępliwy na torze i w powrocie do zdrowia. Gollob czuje się coraz lepiejNieustępliwy na torze i w powrocie do zdrowia. Gollob czuje...
 • Wypadek Golloba. Biegli wykluczają usterkęWypadek Golloba. Biegli wykluczają usterkę
 • Tomasz Gollob odwiedził chorego fanaTomasz Gollob odwiedził chorego fana
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Gollob ćwiczy z egzoszkieletem

Kolejne postępy w rehabilitacji Tomasza Golloba. Żużlowiec rozpoczął pracę ze specjalnym urządzeniem, dzięki któremu ćwiczy chód. Lekarze są zadowoleni z zaangażowania sportowca.

Pierwsze próby poruszania się przy pomocy tak zwanego egzoszkieletu Gollob przeszedł w poniedziałek. To kolejny etap rehabilitacji.

- Walczyliśmy o to, żeby była możliwa pozycja siedząca. Teraz przechodzimy do kolejnej - stojącej. Aktualnie przy pomocy tego urządzenia próbujemy rehabilitacji funkcji chodu. Jest istotnym elementem, bo niebagatelna jest tutaj kwestia psychologiczna, gdy pacjent widzi, że idzie. Dodatkowo to urządzenie ułatwia fizjologiczną funkcję chodu - tłumaczy koordynator kliniki rehabilitacji Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy Krzysztof Radziszewski.

Egzoszkielet to swego rodzaju robot, który umożliwia trening chodu pacjentom z urazami neurologicznymi, jak porażenie kończyn dolnych czy niedowład. Żużlowiec, który trzy miesiące temu doznał poważnych obrażeń w wypadku motocrossowym, ćwiczy chód we współpracy z fizjoterapeutą. Ten zajmuje się obsługą sprzętu.

Kilka silników i komputer

Pacjent porusza się z aparatem, którego główne części zainstalowane są do nóg, na plecach zaś znajduje się skrzynka, które jest sercem sprzętu. Znajduje się w niej komputer, pozwalający monitorować ruch rehabilitowanego.

- Mamy kilka silników i komputer, który zarządza wszystkim. Jest pełna stabilizacja pacjenta - opisuje rehabilitant Grzegorz Boczula, który istotę sprzętu zademonstrował przed kamerą TVN24 z jednym z pacjentów bydgoskiej kliniki.

- Tomek dawał sobie znakomicie radę. Nie miał z niczym problemów, pokonał więcej kroków niż standardowy pacjent na takiej pierwszej sesji - podkreśla Boczula.

Ogromne zaangażowanie

Lekarze chwalą zaangażowanie żużlowca. - Postępy są duże. Rehabilitacja przebiega prawidłowo, z ogromnym zaangażowaniem i bardzo dobrą współpracą. Duch mistrza się sprawdza i pomaga. To w dużym stopniu jego zasługa, że jest na takim etapie - przyznaje doktor Krzysztof Radziszewski.

Gollob samodzielnie porusza się na wózku, potrafi bez pomocy przesiąść się na niego.

Żużlowiec w kwietniowym wypadku doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło u niego też do złamania kręgu piersiowego i uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Od dwóch miesięcy przechodzi rehabilitację. Poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.