Wozniacki wykorzystała dar losu. Po latach ma ćwierćfinał

Wiceliderka rankingu tenisistek Caroline Wozniacki pokonała Słowaczkę Magdalenę Rybarikovą (19.) 6:3, 6:0 w 1/8 finału wielkoszlemowego Australian Open. Dunka polskiego pochodzenia po raz pierwszy od sześciu lat znalazła się w najlepszej ósemce turnieju w Melbourne.

Wozniacki w trzecim gemie pierwszego seta straciła podanie, ale potem całkowicie zdominowała Rybarikovą. Pokonanie Słowaczki zajęło jej zaledwie 63 minuty.

O włos od odpadnięcia

Dunka polskiego pochodzenia wykorzystuje jak na razie drugą szansę, którą otrzymała od losu podczas tej edycji Australian Open. W trzecim secie pojedynku drugiej rundy ze 119. w rankingu WTA Chorwatką Janą Fett przegrywała już 1:5 i 15:40. Bliska sensacyjnej porażki zawodniczka wykazała się jednak odpornością psychiczną, obroniła dwie piłki meczowe i wygrała sześć kolejnych gemów oraz całe spotkanie.

W niedzielę cieszyła się nie tylko z pierwszego od 2012 roku awansu do ćwierćfinału zawodów w Melbourne, ale także z...pierwszego w rywalizacji wielkoszlemowej tweenera (trudne zagranie, w którym zawodnik uderza piłkę między nogami).

W drodze po rekord

W ubiegłym roku Dunka występowała w Melbourne z "19". Teraz gra z "dwójką" i to jej najwyższe rozstawienie w Australii od sześciu lat, gdy miała "jedynkę". Wówczas dotarła do ćwierćfinału. Najlepszy wynik w tej imprezie uzyskała siedem lat temu, gdy zatrzymała się rundę dalej.

W sumie 27-letnia tenisistka po raz 10. znalazła się w "ósemce" zmagań wielkoszlemowych (trzy razy w Melbourne, pięć w US Open i trzy we French Open).

Triumfatorka październikowego WTA Finals ma szansę wrócić za tydzień - po sześciu latach przerwy - na pozycję liderki światowej listy. By tak się stało, sama musi dotrzeć w Melbourne do półfinału oraz musi zostać spełnionych jeszcze kilka warunków dotyczących wyników innych zawodniczek.

Teraz Hiszpanka

Wozniacki, która wciąż czeka na pierwszy wielkoszlemowy tytuł, o przybliżenie się do takiego triumfu powalczy w ćwierćfinale z Carlą Suarez Navarro. 39. w rankingu Hiszpanka wygrała z rozstawioną z "32" Anett Kontaveit 4:6, 6:4, 8:6. Estonka nie wykorzystała swojej szansy w tym pojedynku - w drugim secie prowadziła 4:1. Zawodniczka z Półwyspu Iberyjskiego, która na otwarcie pokonała polską kwalifikantkę Magdalenę Fręch, wyrównała swoje najlepsze osiągnięcie w Melbourne. W ćwierćfinale tego turnieju zagra po raz trzeci w karierze.