tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram

Putin pewny. "Decyzja MKOl polityczna"

zobacz więcej wideo »
Putin pewny. "Decyzja MKOl polityczna"
  • Igrzyska w Pjongczangu bez rosyjskiej reprezentacjiIgrzyska w Pjongczangu bez rosyjskiej reprezentacji
  • Czy rosyjscy hokeiści zagrają w igrzyskach?Czy rosyjscy hokeiści zagrają w igrzyskach?
  • Rosjanie zbojkotują igrzyska?Rosjanie zbojkotują igrzyska?
Foto: EPA/YURI KOCHETKOV | Video: tvn24 Igrzyska bez Rosji

Władimir Putin nie ma wątpliwości, że decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o wykluczeniu Rosji z zimowych igrzysk z Pjongczangu miała charakter polityczny. Rosyjski prezydent zapewnił jednak, że nie będzie namawiał nikogo do bojkotu igrzysk.

We wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wykluczył Rosję z udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. To kara za wielokrotne łamanie przepisów antydopingowych przez Rosjan w 2014 roku w Soczi. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami testów przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano już 25 sportowców, a Rosja straciła 11 medali tych igrzysk. MKOl postanowił jednak, że każdy sportowiec, który dostanie zgodę (wcześniej udowodni, że nie ma nic za uszami) na udział w igrzyskach, wystąpi pod neutralną flagą jako tzw. olimpijski sportowiec z Rosji.

Bez bojkotu

- To wszystko wygląda na umotywowaną politycznie decyzję. Nie ma dla mnie żadnych wątpliwości - skomentował Putin, cytowany przez agencję Interfax.

Rosyjski prezydent podczas wizyty w Niżnym Nowogrodzie zapowiedział jednak, że nie będzie nikogo namawiał do bojkotu igrzysk.

- Nie będziemy nikomu zabraniać startów, jeśli będzie miał na to ochotę. Sportowcy przygotowywali się do tych zawodów przez całą karierę, dla nich to bardzo ważne - tłumaczył Putin.

"Nie było nie było systemu"

Prezydent Rosji podkreślił, że zarzuty przeciwko dożywotnio zdyskwalifikowanym sportowcom są bezpodstawne.

- Większość zarzutów bazuje na wyrzutach i skargach czynionych przez osoby, których moralne i etyczne zasady można podać w wątpliwość. Jest jeszcze wiele powodów, dla których można krytykować tę umotywowaną politycznie decyzję MKOl, ale każdy rosyjski sportowiec sam podejmie decyzję, czy będzie uczestniczył w igrzyskach - zapowiedział Putin.

Medaliści, którym udowodniono stosowanie zabronionych substancji, rywalizowali w Soczi w pięciu dyscyplinach: bobslejach, skeletonie, łyżwiarstwie szybkim, biegach narciarskich i biathlonie. Przed dyskwalifikacjami "Sborna" zajmowała pierwsze miejsce w tabeli medalowej, obecnie jest w niej czwarta.


- Nie wydałem żadnej "instrukcji", że Rosja ma zdobyć najwięcej medali w Soczi. Nie było i nie ma żadnego państwowego systemu dopingowego. Cały czas aktualne jest więc pytanie, dlaczego nie wolno nam używać symboli narodowych, takich jak flaga i hymn? - zastanawiał się Putin.

Szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) Aleksander Żukow zapowiedział, że zawodnicy, trenerzy i działacze zbiorą się 12 grudnia i wówczas podejmą decyzję, czy skorzystają z "furtki" pozostawionej im przez MKOl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.