Narciarz z innej planety. Trener zaniemówił

Osiem startów i siedem zwycięstw. Johannes Hoesflot Klaebo jet niesamowity. Norweg wygrał w niedzielę bieg pościgowy na 15 km techniką klasyczną narciarskiego Pucharu Świata w Toblach i został pierwszym narciarzem w historii, który od początku sezonu, a przed końcem roku wygrał siedem biegów.

Klaebo w tym sezonie ośmiokrotnie stawał na starcie, a wygrać nie zdołał tylko w sobotnim biegu na 15 km techniką dowolną, kiedy do mety dotarł na zaskakująco niskiej, dziesiątej pozycji.

Nie miał słów

W niedzielę na trasę ruszył 36 s po najlepszym dzień wcześniej rodaku Simenie Hegstadzie Kruegerze, ale potrzebował zaledwie pięciu kilometrów, by dogonić czołówkę. Na finiszu natomiast nie dał szans Rosjaninowi Siergiejowi Ustiugowowi, którego wyprzedził o 1,9 s. Trzeci był Kazach Aleksiej Połtoranin - 4,5 s straty.

- On jest fenomenalny. Kontroluje wszystko, robi co chce. Jest wielki, nie mam słów - komplementował go trener Norwegów Tor Arne Hetland.

Jan Antolec był jedynym Polakiem w stawce i zajął 78. miejsce.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdecydowanym liderem jest Klaebo, do którego 324 punkty traci Francuz Maurice Manificat. Młody Norweg robi sobie przerwę przed igrzyskami i nie weźmie udziału w zbliżającym się cyklu Tour de Ski.