17-letni siostrzeniec Małysza zachwyca. Właśnie dał Polakom dodatkowe miejsce w TCS

Kolejny dobry start 17-letniego Tomasza Pilcha w Pucharze Kontynentalnym. W drugiej serii konkursu w Ruce młody skoczek pofrunął aż 143 metry. Tym razem nie wygrał, zajął siódme miejsce, ale i tak utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, a co więcej, zagwarantował Polsce dodatkowe miejsce startowe w Turnieju Czterech Skoczni.

Pilch jest siostrzeńcem Adama Małysza. Pierwsze narty dostał od wujka, na gwiazdkę. Wtedy był jeszcze małym chłopcem. Skakać zaczął dziesięć lat później. Dziś mówi się o nim jako o największej nadziei polskich skoków.

Znów dał popis

Przed tygodniem wygrał inauguracyjne zawody w kanadyjskim Whistler, gdzie siedem lat temu Małysz zdobywał olimpijskie srebro. W ten weekend przyjechał do fińskiej Ruki. W sobotę wygrał, w niedzielę był siódmy.

Zaczął solidnie, ale najlepsze zostawił dopiero na drugą serię. Do pierwszej dziesiątki przebił się rewelacyjnym skokiem na 143 metry (poprawił się aż o 19 metrów). Okazało się to być najlepszą odległością w całym konkursie, a Tomaszowi dało awans aż o jedenaście lokat, bo po pierwszym skoku był 18. Do podium zabrakło tylko 6,5 punktu.

Dodatkowe miejsce

Pilch wyjeżdża z Finlandii jako lider klasyfikacji generalnej. Nad drugim Słoweńcem Zigą Jelarem ma 48 punktów przewagi.

Dzięki świetnej postawie wywalczył dla polskiej reprezentacji dodatkowe, siódme miejsce podczas zaplanowanego na przełom roku 66. Turnieju Czterech Skoczni. Być może zajmie je on sam. Decyzja będzie należeć do trenera kadry A - Stefana Horngachera.

Zawody w Ruce były ostatnimi przed Świętami. Kolejne konkursy Pucharu Kontynentalnego zaplanowano na 27-28 grudnia. Obiektem zmagań zawodników będzie skocznia w Engelbergu.