tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Nie ma litości dla oszustów". Komentarze po karze dla Rosji

"Nie ma litości dla oszustów". Komentarze po karze dla Rosji
Foto: Maxim Shipenkov/PAP/EPA | Video: TVN BiŚ Rosjanie czują się dotknięci

W Rosji nie kryją oburzenia z powodu decyzji MKOl o niedopuszczeniu reprezentacji tego kraju do igrzysk w Pjongczangu. Działania władz ruchu olimpijskiego popiera natomiast wielu polskich sportowców oraz Amerykański Komitet Olimpijski.

"Odważna, jedyna słuszna decyzja MKOl. Nie ma litości dla oszustów" - napisał na Twitterze rekordzista Polski w biegu na 400 m ppł Marek Plawgo. "Żal rosyjskich sportowców? Nie powinno. Nie wierzę, by ktokolwiek w Rosji był nieświadomy tak szeroko zakrojonego procederu. Byli tego tak świadomi, jak i idei igrzysk, którą swoim milczeniem, a więc przyzwoleniem pogwałcili. Nie zasłużyli na start na ZIO" - dodał.

"Jedyną szansą na walkę z dopingiem, to całkowity zakaz startu w igrzyskach olimpijskich dla dopingowiczów! Bądźmy realistami, nie tylko Rosjanie oszukują!" - napisał na Twitterze mistrz olimpijski (2000) i świata (2001) w rzucie młotem Szymon Ziółkowski.

Z aprobatą decyzję MKOl przyjął Amerykański Komitet Olimpijski. "MKOl podjął trudną, ale sprawiedliwą decyzję. Nie było tu idealnego wyjścia, ale to daje nadzieję, że do podobnej sytuacji nigdy więcej nie dojdzie" - można przeczytać w mediach społecznościowych.

W Rosji oburzenie

Inaczej zareagowano w Rosji. Sportowcy i działacze są oburzeni. Uważają, że decyzja jest niesprawiedliwa i w dużej mierze ma podłoże polityczne.

"Jestem zszokowany" - przyznał prezes bobslejowego związku Aleksander Zubkow, który wcześniej stracił dwa złote medale olimpijskie za złamanie przepisów antydopingowych. Decyzję za niesprawiedliwą i obraźliwą uznał szef rosyjskiego związku łyżwiarskiego Aleksiej Krawcow. "To cios dla całego ruchu olimpijskiego" - uznał.

Jako nieprofesjonalną ocenił decyzję MKOl prezes curlingowej federacji. "Jestem przekonany o tym, że została podjęta wyłącznie pod presją. Ktoś bardzo nie chciał, byśmy wzięli udział w igrzyskach" - powiedział Dimitrij Swiszczew.

Wykluczenie, dyskwalifikacje...

We wtorek w Lozannie MKOl zadecydował o zawieszeniu Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego na przyszłoroczne zimowe igrzyska w Pjongczangu, ale niektórzy reprezentanci tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską. Dożywotnio wykluczony został były minister sportu, obecnie wicepremier Witalij Mutko.

Takie kary wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez Sborną na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano już 25 sportowców, a Rosja straciła 11 medali tych igrzysk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka