tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

MKOl podjął decyzję. Rosja wykluczona z igrzysk

MKOl podjął decyzję. Rosja wykluczona z igrzysk
Foto: LAURENT GILLIERON/PAP/EPA | Video: TVN BiŚ MKOl obradował w sprawie Rosji

Rosja wykluczona z zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu - taką decyzję podjął obradujący we wtorek w Lozannie Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). W Korei będą mogli wystartować tylko nieliczni zawodnicy z tego kraju.

MKOl rozliczał Rosję za aferę dopingową, która ciągnie się za nią od kilku lat. W ostatnim czasie udowodniono manipulację wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe. Sprawa dotyczyła największych światowych imprez.

Pod neutralną flagą

Na wtorkowym posiedzeniu postanowiono, że każdy sportowiec, który dostanie zgodę na udział w imprezie wystąpi nie jako reprezentant Rosji, ale jako "Olimpijski sportowiec z Rosji", czyli będzie startować pod neutralną flagą.

Prezydent MKOl Thomas Bach w ostrych słowach podsumował nieuczciwe poczynania Rosji w ostatnich latach.

- To bezprecedensowy atak na integralność igrzysk olimpijskich i sportu w ogóle. Jako byłemu zawodnikowi, jest mi szkoda wszystkich sportowców z innych narodowych komitetów, którzy byli ofiarami tych manipulacji. Dzisiejsza decyzja ma położyć kres temu fatalnemu epizodowi - powiedział Niemiec.

Przeprosiny nie pomogły

Jak dodał, na start pod olimpijską flagą zgodę dostaną tylko ci zawodnicy, którzy spełnią szereg rygorystycznych warunków. - Dziś była tu rosyjska delegacja, daliśmy jej możliwość wypowiedzenia się przed Komitetem Wykonawczym. Na tym spotkaniu prezes ROC przeprosił - relacjonował Bach.

Jednocześnie komitet podjął decyzję o dożywotnim wykluczeniu z ruchu olimpijskiego wicepremiera i byłego ministra rosyjskiego sportu Witalija Mutkę. W prawach członka MKOl zawieszono natomiast szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksandera Żukowa, który już poinformował, że odwoła się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.

Telewizja państwowa w Rosji zapowiedziała już, że w związku z wtorkową decyzją nie zamierza transmitować imprezy.

Oglądaj
Rosjanie zbojkotują igrzyska?
Wideo: TVN BiŚ Rosjanie zbojkotują igrzyska?

Wielka afera

Rosyjska dopingowa machina rozpoczęła działalność prawie siedem lat temu. W ostatnich dwóch latach Światowa Agencja Antydopingowa wydała dwa raporty, które okazały się dla Rosjan bezlitosne. Ujawniono, że od 2011 do 2015 roku na tuszowaniu oszustw korzystało około 1000 sportowców. We wszystko zamieszane było państwo, które proceder sponsorowało.

Doping na szeroką skalę stosowano podczas igrzysk w Soczi, gdzie Rosjanie sięgnęli po 33 medale. 11 z nich już im odebrano, a większość przyłapanych zawodników i zawodniczek dożywotnio zdyskwalifikowano.

Oglądaj
Rosjanom zabrano już jedenaście medali
Wideo: TVN BiŚ Rosjanom zabrano już jedenaście medali

Podobnie jak w Rio

Kłopoty Rosji zaczęły się od programu na temat zorganizowanego dopingu, wyemitowanego w grudniu 2014 roku w niemieckiej telewizji ARD. Światło dzienne ujrzały fakty związane z lekkoatletyką, co zaowocowało zawieszeniem tamtejszej federacji przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i wykluczenie reprezentantów Rosji w tej dyscyplinie z igrzysk w Rio.

Później najbardziej obciążające okazały się zeznania byłego szefa moskiewskiego laboratorium antydopingowego Grigorija Rodczenkowa, który kilka miesięcy temu uciekł z kraju i przebywa w USA.

Zeznania innych świadków

Były prezydent Szwajcarii Samuel Schmid, przewodniczący komisji dyscyplinarnej badającej zaangażowanie rosyjskich działaczy w doping, zapewnił we wtorek, że decyzję podjęto nie tylko w oparciu o zeznania Rodczenkowa.

- Istnieją dowody naukowe, zeznania innych świadków, dokumenty, korespondencja. Fakty są takie, że w Rosji systematycznie dopuszczano się manipulacji dopingowych, także podczas igrzysk w Soczi - podkreślił Schmid.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka