tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Korea Południowa chce startować w igrzyskach razem z Koreą Północną

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In zaproponował Korei Północnej wspólny start w zimowych igrzyskach olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczang w 2018 roku.

Propozycja została przedstawiona podczas oficjalnego powitania północnokoreańskiej delegacji wysłanej na mistrzostwa świata w taekwondo odbywające się w Muju, 240 km na południe od Seulu.

- Wierzę, że sport ma w sobie siłę zdolną do zaprowadzania pokoju. Cieszę się widząc pierwszą wymianę sportową między Południem a Północą pod rządami nowej władzy - powiedział Mun odnosząc się do niedawno wygranych przez siebie wyborów prezydenckich.

Rozpoczęte w sobotę mistrzostwa to największa impreza taekwondo, jaką dotychczas zorganizowano. W Muju pojawiło się 971 sportowców i 796 działaczy ze 183 krajów. Pierwszy raz swoje umiejętności w tej dyscyplinie zaprezentuje w Korei Płd. drużyna północnokoreańskich zawodników.

- Chciałbym, by to co udało się osiągnąć na polu taekwondo, zostało powtórzone podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczang w przyszłym roku. Jeżeli delegacja z Korei Płn. weźmie w nich udział, wierzę, że to w dużym stopniu przyczyni się do realizacji olimpijskich wartości przyjaźni i pokoju - stwierdził prezydent szczególnie serdecznie witając dwóch członków północnokoreańskiej delegacji: Czang Unga, jedynego przedstawiciela Korei Płn. w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim oraz Ri Jong Sona, szefa Międzynarodowej Federacji Taekwondo.

Znów pod wspólną flagą?

Agencja Yonhap podkreśla, że nowy minister sportu Korei Płd., Do Dzong Hwan, zasugerował przed kilkoma dniami stworzenie na igrzyska wspólnej żeńskiej drużyny hokejowej złożonej z zawodniczek obu Korei, jak również zaproponował, by konkurencje narciarskie odbywały się w północnokoreańskim ośrodku Masikriong.

Pomysły mogą być konsultowane z szefem MKOl Thomasem Bachem, który w piątek weźmie udział w zamknięciu mistrzostw w taekwondo.

Obie Koree przemaszerowały na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 r. pod wspólną flagą. Prezydent Mun wspomniał również wspólne występy reprezentacji obu krajów w 1991 r. podczas mistrzostw świata w tenisie stołowym oraz młodzieżowym mundialu FIFA dla drużyn do lat 20. Wspólna flaga obu Korei - błękitny zarys Płw. Koreańskiego na białym tle - łączyła drużyny Północy i Południa także podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk w Atenach w 2004 r. oraz zimowych w Turynie w 2006 r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.