Z Azerkami nie ugrały seta. Muszą walczyć w barażu

Polskie siatkarki przegrały w ostatnim meczu grupy A mistrzostw Europy z Azerbejdżanem 0:3. Porażka oznacza, że Biało-Czerwone zagrają w barażu o awans do ćwierćfinału.

Polki udanie rozpoczęły imprezę - od zwycięstw nad Niemkami (3:2) oraz Węgierkami (3:1). W spotkaniu z gospodyniami nie były faworytkami. Przed turniejem trener reprezentacji Jacek Nawrocki widział w zespole Azerbejdżanu jednego z kandydatów do złota.

Pogram w pierwszym secie

Potwierdziło się to w pierwszym secie, choć to Polki zaczęły od prowadzenia. W kolejnych akcjach rosła jednak przewaga Azerek. Na pierwszą przerwę techniczną gospodynie schodziły z jednopunktowym prowadzeniem (8:7), by na drugiej wypracować już sześć oczek przewagi (16:10). Do końca seta Biało-Czerwone zdobyły jeszcze tylko cztery punkty.

Nie były w stanie zatrzymać Poliny Rahimowej. Doświadczona atakująca Azerbejdżanu nie zwolniła tempa w drugiej partii. Po jej asie serwisowym rywalki prowadziły 7:4 i wydawało się, że powtórzy się pogrom z pierwszego seta. Biało-Czerwone wzięły się jednak do odrabiania strat, ale umiejętności starczyło do drugiej przerwy technicznej. Seta zakończył skuteczny atak niezawodnej Rahimowej.

W trzecim Polki nie miały nic do stracenia. Sygnał do ataku dała przyjmująca Martyna Grajber, po jej asie było 5:2. W kolejnych akcjach przewaga utrzymywała się. Głównie za sprawą atakującej Malwiny Smarzek, bohaterki meczu z Niemkami, w którym zdobyła aż 36 punktów. Wydawało się, że spotkanie nie zakończy się w trzech setach, końcówka należała jednak do rywalek, które szybko doprowadziły do remisu. W ostatniej akcji w aut zaatakowała Smarzek.

Porażka sprawiła, że Polki o awans do ćwierćfinału zagrają w środę w rundzie play-off. Rywala poznają w poniedziałek.

Azerbejdżan - Polska 3:0 (25:14, 25:21, 25:23)