Były wielkie apetyty, skończyło się upokorzeniem. Polacy odpadają z mistrzostw

Nie tak miały wyglądać mistrzostwa Europy rozgrywane w naszym kraju. Polacy przegrali w Krakowie ze Słowenią i pożegnali się z imprezą jeszcze przed ćwierćfinałem. Wynik 0:3 w pełni oddaje przebieg meczu. Aktualni wicemistrzowie kontynentu byli drużyną zdecydowanie lepszą.

Polacy skazali się na grę w barażu zajmując drugie miejsce w grupie A. Na tym etapie Biało-Czerwoni ulegli Serbii 0:3 oraz bez straty seta pokonali Finlandię i Estonię. Stawką meczu ze Słowenią był ćwierćfinał przeciwko reprezentacji Rosji. W nim naszych niestety zabraknie. Zasłużenie.

Zła końcówka

Środowe spotkanie rozpoczęło się od gry punkt za punkt. Polacy byli skuteczni w ataku i to nawet w momencie, kiedy przyjęcie nie było idealne. Po zagrywkach Bartosza Kurka udało się wreszcie zbudować dwupunktową przewagę (8:6), a później nawet powiększyć ją do trzech oczek. Niestety nie udało się jej długo utrzymać. Słoweńcy najpierw dogonili gospodarzy, później zanotowali dwa kolejne bloki i to oni prowadzili na drugiej przerwie technicznej 16:15.

Na tym etapie oba zespoły znów dobrze grały w pierwszych akcjach i gra toczyła się punkt za punkt. W samej końcówce po polskiej stronie siatki pojawiły się błędy - Michał Kubiak dał się zablokować na pojedynczym bloku, Dawid Konarski zaatakował w aut. Były też zepsute zagrywki. W efekcie to rywale zapisali seta po swojej stronie (21:25).

Tylko jeden zryw

Polacy stracili kontrolę nad meczem w końcówce pierwszej partii i nie odzyskali jej też na początku drugiej. Rywale szybko wypracowali sobie dwupunktową przewagę, grali bardzo spokojnie. Nasi nie  mogli zdobyć punktu przy własnej zagrywce. Różnica się utrzymywała. A nawet rosła.

W środkowej fazie seta Polakom nie wychodziło nic - nie kończyli ataków, blok nie funkcjonował. Wicemistrzowie Europy też pomagali błędami, ale to było za mało. W końcu jednak to właśnie blok był elementem, który pozwolił się zbliżyć do przeciwników (14:15). Dwa razy z Słoweńców zatrzymywał Bartłomiej Lemański. Nasi znów byli w grze o zwycięstwo w secie.

Nastroje w Tauron Arenie nie poprawiły się na długo, bo końcówka znów zdecydowanie należała do gości. Znów 21:25.

Spokojnie dograli

Na początku trzeciego seta wreszcie wydarzyło się w grze Polaków coś pozytywnego. Skutecznie w ataku grali zmiennicy - Artur Szalpuk i Łukasz Kaczmarek. Dodatkowo ten drugi popisał się asem serwisowym (7:5).

Tego dnia to jednak Słoweńcy byli ekipą zdecydowanie lepszą. Od tego momentu to oni regularnie punktowali, a nasi zmagali się ze swoimi słabościami. Na drugie przerwie technicznej było już 11:16. Już do końca Słoweńcy robili co chcieli. Nasza kadra na kolanach.

Polska - Słowenia 0:3 (21:25, 21:25, 19:25)