tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wembley na sprzedaż. Jest gigantyczna oferta pakistańskiego miliardera

Wembley, legendarny stadion i dom reprezentacji Anglii, może zostać sprzedany. Ofertę złożył pakistański miliarder Shahid Khan, właściciel drugoligowego klubu piłkarskiego Fulham i Jacksonville Jaguars, drużyny futbolu amerykańskiego.

Rzecznik Angielskiej Federacji Piłki Nożnej (FA) potwierdził w czwartek, że wpłynęła oferta kupna Wembley. Według miejscowych mediów ewentualna transakcja mogłaby kosztować Khana nawet 800 milionów funtów.

Co najmniej 500 milionów musiałby wydać na legendarny obiekt. Kolejne 300 trzeba wyłożyć na zaplecze, między innymi infrastrukturę hotelarską. "Bylibyśmy najlepszym zarządcą miejsca, które jest ikoną. Wembley wróciłoby w prywatne ręce, a angielska federacja mogłaby skupić się na swojej głównej misji, czyli na rozwoju graczy" - przekazał w oświadczeniu Khan.

67-letni miliarder zapewnił także, że Wembley pozostałoby domem reprezentacji Anglii. O to zabiegała również FA, która zachowałaby prawo do rozgrywania również półfinałów i finałów Pucharu Anglii oraz nazwy stadionu. Ewentualne środki za sprzedaż Wembley pozwoliłby angielskiej federacji na inwestycje w infrastrukturę, zwłaszcza na poziomie amatorskim.

NFL zaciera ręce

Khan dodał, że nie zamierza sprowadzać na Wembley drugoligowego Fulham, którego jest właścicielem. Na razie na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa inna londyńska drużyna - Tottenham, czekający na wybudowanie nowego stadionu.

Na zakup Wembley przez Khana cieszy się Mark Waller, wiceprezes wykonawczy NFL, który widzi w tym możliwość rozwoju futbolu amerykańskiego w Wielkiej Brytanii. Mecze ligi NFL miałyby być rozgrywane właśnie w Londynie, bo Pakistańczyk jest również właścicielem klubu Jacksonville Jaguars.

Według "Forbesa" jego majątek jest wart 7,2 miliarda dolarów.

Wembley, największy stadion w Wielkiej Brytanii, został otwarty w 2007 roku. Może on pomieścić 90 tysięcy widzów. Jego budowa kosztowała 757 milionów funtów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.