tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram

VAR na mundialu w Rosji. "To ważna i historyczna decyzja"

System wideoweryfikacji VAR będzie wykorzystywany podczas wszystkich meczów mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku - poinformował oficjalnie w piątek prezes Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Gianni Infantino.

Władze światowej piłki od dawna myślały o wprowadzeniu VAR-u na boiskach podczas turnieju w Rosji. Infantino wspominał już o tym ponad rok temu. Teraz w Bogocie obradowała Rada FIFA i doszło do ostatecznych decyzji.

Pierwszy taki mundial

- To będą nasze pierwsze mistrzostwa świata z systemem wideoweryfikacji. Wszystko zostało już przyjęte i zatwierdzone. To bardzo ważna i historyczna decyzja. Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni - powiedział Infantino w rozmowie z dziennikarzami.

System, który pozwala sędziom ponownie rozpatrzyć sporne sytuacje meczowe, jest w obecnym sezonie wykorzystany w polskiej ekstraklasie. Sprawdzano go także m.in. w niemieckiej Bundeslidze, włoskiej Serie A czy angielskich pucharach.

Zielone światło dla ostatecznej decyzji FIFA dała 3 marca w Zurychu Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), sprawująca pieczę nad regułami futbolu.

Mniej błędów

Infantino powiedział, że dzięki VAR udało się zmniejszyć liczbę błędów sędziów. Stwierdził, że testy "dostarczyły gwarancji i konkretnych faktów, że ten system zdecydowanie pomaga sędziom i pomoże im sprawiedliwie prowadzić zawody".

- Nie jest możliwe, aby w 2018 roku wszyscy na stadionie i w telewizji wiedzieli, że sędzia popełnił duży błąd, a jedynym, który o tym nie wie, jest arbiter - zakończył szef FIFA.

System powtórek wideo VAR (video assistant referee) może być użyty w czterech przypadkach: w sytuacji związanej z golem, przy rzucie karnym, bezpośredniej czerwonej kartce i przy pomyleniu zawodników przez sędziego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.