Zieliński z golem, ale bez awansu. Piszczek i Borussia grają dalej

Napoli pokonało na wyjeździe RB Lipsk 2:0, ale taki wynik i tak nie pozwolił cieszyć się Włochom z awansu do 1/8 finału Ligi Europy. Drużyna Piotra Zielińskiego - autora jednej z bramek czwartkowego meczu - swoje szanse pogrzebała w pierwszym spotkaniu, przegranym 1:3. Po wyjazdowym remisie 1:1 z Atalantą w kolejnej rundzie jest Łukasz Piszczek.

W Lipsku spotkały się drużyny, które jeszcze jesienią występowały w Lidze Mistrzów. Wynik sprzed tygodnia był niespodzianką. Tym bardziej, że to Napoli strzeliło wtedy pierwszego gola. Na odrobienie strat w rewanżu nie dawano Włochom zbyt wielkich szans.

Początek meczu był wyrównany, ale nie porywał. Lipsk grał ostrożnie, goście nie wyglądali na zespół zdeterminowany. Nadzieje włoskim kibicom przywrócił Zieliński, gdy pod koniec pierwszej połowy dobił z bliska uderzenie Lorenzo Insigne.

Reprezentant Polski wyróżniał się. Brał na siebie ciężar rozgrywania akcji. Dwa razy przytomnym zagraniem otwierał kolegom drogę do bramki, tyle że za każdym razem byli oni na pozycji spalonej. Robił to w swoim stylu, efektownie. Przy drugiej akcji założył wcześniej rywalowi "siatkę".

Lipsk nawet po stracie bramki wciąż prezentował zachowawczy futbol. Został ukarany kilka minut przed końcem. Prowadzenie gości podwyższył Insigne.

Na więcej Napoli nie było już stać. Kluczowy dla losów awansu okazał się gol Timo Wernera w pierwszym meczu, strzelony w doliczonym czasie gry.

Piszczek musiał gonić

Awans udało się wyszarpać Łukaszowi Piszczkowi. W pierwszym spotkaniu Borussia pokonała Atalantę na swoim stadionie 3:2, po jedenastu minutach rewanżu przegrywała 0:1, a taki wynik premiował Włochów.

Goście starali się wyrównać, ale do końca pierwszej połowy i niemal przez całą drugą nie potrafili skruszyć dobrze zorganizowanej defensywy Atalanty. Przełom nastąpił siedem minut przed końcem. Do siatki trafił Marcel Schmelzer.

Zwycięskiego remisu Borussia z rąk już nie wypuściła. Piszcze zagrał ostatecznie całe spotkanie.

Grali też inni Polacy

Do 1/8 finału awansował też Lokomotiw Moskwa Macieja Rybusa, który dwukrotnie wygrał z OGC Nice - przed tygodniem na wyjeździe 3:2 i w czwartek u siebie 1:0. W rewanżu gola strzelił w 30. minucie Igor Denisow, a Polak rozegrał całe spotkanie.

W następnej rundzie zagra także Dynamo Kijów Tomasza Kędziory. Podopieczni Aleksandra Chackiewicza zremisowali u siebie 0:0 z AEK Ateny, a przed tygodniem ze stolicy Grecji wywieźli także remis, ale bramkowy - 1:1. Kędziora w rewanżu grał od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego.

Odpadł Ługogorec Razgrad, czyli drużyna Jakuba Świerczoka i Jacka Góralskiego, która w dwumeczu nie poradziła sobie z Milanem. Polacy przebywali na boisku przez całe spotkanie.