tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Erdogan kontra Niemcy

Niemieckim piłkarzom dostało się za Erdogana. "Zatańczyli w jego tanim show"

W Niemczech głośno o sprawie Mesuta Oezila i Ilkaya Gundogana, których krytykuje się za zrobienie sobie zdjęcia z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. - To despota, a oni zatańczyli w jego tanim propagandowym show - przyznał szef partii Zielonych Cema Ozdemir. Nie brakuje polityków, którzy chcieliby, aby zawodnicy nie pojechali na mistrzostwa świata. "Naszym życiem jest piłka nożna, a nie polityka" - odpowiadają piłkarze.

Oezil i Gundogan urodzili się w Gelsenkirchen. Obaj mają tureckie korzenie, ale zawsze grali wyłącznie dla niemieckich reprezentacji. Erdogan spotkał się z nimi przy okazji swojej wizyty w Wielkiej Brytanii, gdzie zawodnicy występują na co dzień. Odpowiednio w Arsenalu i Manchesterze City.

Wszyscy pozowali do zdjęcia, dodatkowo piłkarze podarowali politykowi klubowe koszulki. Gundogan na swojej umieścił specjalną dedykację: "Z wielkim szacunkiem dla mojego prezydenta".

W opinii obserwatorów, piłkarze dali się wykorzystać. W czerwcu dojdzie w Turcji do przedterminowych wyborów prezydenckich. W Niemczech, gdzie mieszka aż 1,5 miliona Turków, a polityka prowadzona przez Erdogana jest na cenzurowanym, prowadzenie kampanii jest zakazane.

"Brutalny faul"

Zachowanie zawodników wywołało niemałe poruszenie. Niezadowolenie wyraziła niemiecka federacja piłkarska (DFB), która zapewniła, że przeprowadzi z graczami rozmowy w tej sprawie.

Piłkarzom dostało się też od ugrupowań politycznych, które na co dzień w wielu tematach jednym głosem się nie wypowiadają.

- To despota, a oni zatańczyli w jego tanim, propagandowym show - przyznał szef partii Zielonych Cema Ozdemir. Posłanka "Lewicy" Sevim Degdalem wspomniała o "brutalnym faulu", a rzecznik ds. polityki sportowej SPD Detlev Pliger o "hołdzie dla polityka, który depcze wolność prasy i ogranicza prawa człowieka". - Obaj grają dla reprezentacji Niemiec, zatem powinni okazać lojalność wobec państwa niemieckiego - dodał Pilger.

Wbrew polityce integracji

- Gracze naszej drużyny narodowej powinni dokładnie przemyśleć, czy naprawdę chcą być instrumentem w kampanii wyborczej prowadzonej przez autokratę - przyznał dyrektor CSU w Bundestagu, Stefan Mueller.

Eberhard Gienger z CDU uważa, że zachowanie piłkarzy stoi w sprzeczności z wysiłkami na rzecz prowadzenia polityki integracji. - Chcemy, by obywatele uważali Niemcy za swój kraj, tymczasem dwie osoby oddają się sprawom innego państwa, co nie jest w porządku - przyznał Gienger.

Niechciani na mundialu

Afera wybuchła w najmniej odpowiednim momencie dla zawodników, bo na kilkadziesiąt godzin przed nominacjami na mundial w Rosji.

Wśród kibiców, ale też polityków, nie brakuje tych, którzy woleliby, aby Oezil i Guendogan nie znaleźli się w zespole Joachima Loewa. Zwolenniczką tego pomysłu jest Alice Weidel z frakcji AfD.  - Oezil od lat odmawia śpiewania niemieckiego hymnu, co jest bardzo wymowne. Można go nazwać nieudanym produktem integracji z naszym krajem - stwierdziła Weidel.

Ostatecznie selekcjoner graczy powołał. Na razie do szerokiej kadry na turniej.

"Z szacunku dla swoich korzeni"

Członkowie wielu ugrupowań wezwali piłkarzy, żeby zdystansowali się do relacji z Erdoganem. Na razie doczekali się oświadczenia wystosowanego w imieniu obu graczy przez Gundogana, który z racji wspomnianej dedykacji podpadł znacznie bardziej niż kolega.

"Jako piłkarze niemieckiej reprezentacji jesteśmy oddani wartościom DFB i mamy świadomość odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa. Naszym życiem jest piłka nożna, a nie polityka. Ale czy powinniśmy być niemili wobec kraju naszych rodzin? Z szacunku dla urzędu prezydenta i naszych tureckich korzeni zdecydowaliśmy się po prostu na uprzejmy gest" - napisał gracz Manchestru City.

Na mundialu w Rosji Niemcy zagrają w grupie F z Meksykiem, Szwecją i Koreą Południową. Będą bronić tytułu wywalczonego cztery lata temu w Brazylii.

Źródło: sport.tvn24.pl Grupy Mistrzostw Świata 2018

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Erdogan kontra Niemcy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.