Rosja w euforii. "Hiszpania na kolanach", "Piłka z tego meczu trafi do muzeum"

Gdy rosyjski klub ogrywa hiszpański aż 5:1, nie można przejść obok tego obojętnie. W Rosji zapanowała wielka euforia po wygranej Spartaka nad Sevillą, najwyższej w historii tego klubu w Lidze Mistrzów. "Każdy zapamięta ten wieczór na całe życie" - piszą rosyjskie media. Właściciel klubu Leonid Fedun już zdążył obiecać, że piłka z tego meczu trafi do muzeum klubowego.

Chyba nawet najbardziej zagorzali kibice Spartaka nie wierzyli przed meczem w coś takiego, bo też nie mieli prawa. Na zwycięstwo w europejskich pucharach Czerwono-Biali czekali od października 2012 roku. A do wtorkowego wieczoru ich najwyższym zwycięstwem było to z listopada 1995 roku, gdy pokonali u siebie Rosenborg Trondheim 4:1.

"Spartak rzucił Hiszpanię na kolanach" - pisze dumnie "Gazeta.ru". "Każdy z piłkarzy zapamięta ten wieczór na całe życie, a 44 tysięcy kibiców będzie o tym mówić swoim wnukom" - twierdzi z kolei "Sport-Express".

Już przeszli do historii

Do przerwy nic nie zapowiadało takiego okazałego zwycięstwa. Na gola Quincy'ego Promesa odpowiedział Simon Kjaer i było 1:1. Prawdziwy koncert ekipa z Moskwy dała w drugiej połowie. W 58. minucie drogę do siatki znalazł Lorenzo Melgarejo, w 67. Denis Głuszakow, w 74. Luiz Adriano i w doliczonym czasie ponownie Promes. 5:1!

To najwyższe zwycięstwo jakiejkolwiek rosyjskiej drużyny w Lidze Mistrzów od 16 lat! Wówczas w październiku 2001 roku Lokomotiw Moskwa w takich samych rozmiarach pokonał w Brukseli Anderlecht.

- Wszyscy byli fantastyczni, od bramkarza do napastników - chwalił drużynę właściciel Spartaka Leonid Fedun. - To najwspanialsza wygrana w historii klubu. Piłkę z tego meczu umieścimy w klubowym muzeum - obiecuje.

Prosili ich o koszulki

Włoski trener Spartaka Massimo Carrera zapytany o to, w którym momencie uwierzył to historyczne zwycięstwom, odparł: - Kiedy sędzia gwizdnął po raz ostatni. To był bardzo trudny mecz. Można jednak powiedzieć, że zagraliśmy doskonale i nie pozwoliliśmy przeciwnikowi na dużo - wyznał.

Dzięki tej wygranej Spartak z pięcioma punktami awansował na drugie miejsce w tabeli grupy E. Ma taką samą jak Liverpool liczbę punktów, siedem strzelonych i trzy stracone gole.

Według informacji "Sport-Express", "po meczu dwóch piłkarzy Sevilli przyszło do szatni gospodarzy, prosząc o koszulki Promesa i Fernando. Zazwyczaj w Lidze Mistrzów było na odwrót, to zawodnicy naszego klubu prosili o koszulki zagranicznych gwiazd. Ale to był wyjątkowy wieczór" - raduje się gazeta.