Spokój Lewandowskiego. Pomógł zdobyć Lizbonę

Robert Lewandowski golem przeciwko Benfice rozpoczął kolejną próbę podboju Ligi Mistrzów. Bayern zwyciężył w Lizbonie 2:0.

Była 10. minuta. David Alaba podał do polskiego napastnika, który oszukał rywala i precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza gości. To 46. gol Lewandowskiego w 73. meczu Ligi Mistrzów. W klasyfikacji najskuteczniejszych zrównał się z dziewiątym Włochem Filippo Inzaghim.

Wciąż niespełniony

Na bramkę w rozgrywkach czekał dość długo. W środowy wieczór licznik zatrzymał się na 427 minutach. Ten brak skuteczności kosztował monachijczyków finał LM. Bez goli Lewandowskiego udało się wiosną wyeliminować w ćwierćfinale Sevillę, w kolejnej fazie za mocny okazał się Real. Znów hiszpański zespół stanął na drodze Bawarczyków.

Kapitan reprezentacji Polski w LM jest niespełniony. Z Bayernem celował w triumf, ale to z Borussią Dortmund pięć lat temu dotarł do finału. To w ekipie Juergena Kloppa rozegrał emblematyczny mecz, wbijając w półfinale Królewskim cztery gole. Dlatego Lewandowski próbował latem za wszelką cenę odejść z Monachium.

Gospodarze otrząsnęli się w minucie 28. Bayern uratował Manuel Neuer, który odbił strzał Andre Almeidy, prawego obrońcy wicemistrzów Portugalii. U gości w 40. minucie dogodną okazję zmarnował Arjen Robben po podaniu Francka Ribery'ego.

Nieoczywisty bohater

Po przerwie Bayern wyprowadził idealną kontrę. Zaczął na własnej połowie Renato Sanchez. Potem piłka wędrowała między Lewandowskim, Ribery'm i Jamesem Rodriguezem. Ten ostatni dośrodkował do Sancheza, który z bliska trafił na 2:0. Nie cieszył się, uniósł tylko dłonie. Benfica to jego macierzysty klub.

Przed dwoma laty przychodził do Bayernu jako mistrz Europy i najlepszy młody gracz francuskiego turnieju. Sanchez ligi niemieckiej nie podbił. Później spadł ze Swansea z Premier League. 21-latek wrócił z wypożyczenia. W Lizbonie mógł wystąpić po raz pierwszy w sezonie, bo mistrzów Niemiec powaliły kontuzje podstawowych piłkarzy, na czele ze skrzydłowym Kingsley'em Comanem.

W takich okolicznościach Bayern pokonał pierwszą przeszkodę. Wynik mógł być bardziej okazały, ale rezerwowy Serge Gnabry, który trafił do siatki, był na pozycji spalonej, a Robben nie wykorzystał sytuacji sam na sam.

W drugim meczu grupy E Ajax rozbił na własnym stadionie AEK Ateny 3:0.