Szachtar nie utrzymał przewagi. Roma w ćwierćfinale

W meczu rewanżowym 1/8 finału Ligi Mistrzów AS Roma pokonała u siebie Szachtar Donieck 1:0. Dzięki takiemu wynikowi rzymianie po dziesięciu latach awansowali do ćwierćfinału rozgrywek.

W Charkowie ukraiński zespół wygrał 2:1. Piłkarze Romy (rezerwowym bramkarzem stołecznej ekipy jest Łukasz Skorupski) liczyli jednak, że na własnym stadionie będą w stanie odrobić te minimalne straty. Udało się dokonać tej sztuki.

Pokonali poprzeczkę

Włosi przystępowali do wtorkowego rewanżu podbudowani piątkowym zwycięstwem ligowym z Torino 3:0. Od połowy grudnia to była dopiero druga wygrana Romy na Stadio Olimpico.

- Mentalnie zawodnicy czuli presję, ponieważ nie wygrywaliśmy meczów u siebie i widziałem to. Piątkowe zwycięstwo pokazało, że pokonaliśmy tę przeszkodę - powiedział trener Romy Eusebio Di Francesco.

W pierwszej połowie rzymianie nie potrafili przełamać defensywy rywali i miejscowi kibice zaczęli się już irytować. Przełamanie nastąpiło w 52. minucie. Wówczas to Kevin Strootman posłał idealne podanie na wolne pole do Edina Dżeko, a 31-letni napastnik w sytuacji sam na sam pokonał Andrija Pjatowa. W tym momencie Roma miała awans.

Sytuacja Szachtara zrobiła się jeszcze trudniejsza, kiedy w 79. min Ivan Ordets otrzymał czerwoną kartkę za faul na Dżeko, który znowu mógł znaleźć się sam na sam z bramkarzem. Grający w przewadze Włosi nie dali już sobie odebrać końcowego sukcesu.

Roma - Szachtar 1:0
Bramka: Dżeko (52)