Ostateczna kompromitacja. Luksemburczycy wyrzucili Legię

Stało się. Legię z europejskich pucharów wyeliminował mistrz Luksemburga. Półamatorski F91 Dudelange na swoim kameralnym stadionie wyszarpał remis 2:2. Do awansu to wystarczyło.

Luksemburscy gracze, których wielu wykonuje na co dzień inne zawody, są o krok od fazy grupowej Ligi Europy. Za to Legia przeżyła w czwartek prawdopodobnie najczarniejszy wieczór w historii jej występów w europejskich pucharach.

Mistrzowie Polski sprawę pokpili sami przegrywając tydzień temu u siebie 1:2. Po tamtej porażce Legia zwyciężyła w ekstraklasie, a prezes Dariusz Mioduski przedstawił nowego trenera. Portugalczyk Ricardo Sa Pinto czasu miał niewiele. Raptem dwa treningi i rozruch w Luksemburgu, ale zdążył w tym czasie zauważyć u swoich piłkarzy chęć rewanżu.

Strzał na wiwat

Obok Michała Pazdana na środku obrony ustawił Chrisa Philippsa, nominalnego defensywnego pomocnika. Bo Sa Pinto pola manewru praktycznie nie miał. Inaki Astiz pauzował za kartki, William Remy wciąż leczy uraz, a Artur Jędrzejczyk nie został zgłoszony do rozgrywek.

Obaj stoperzy bez błędu wytrzymali raptem do 7. minuty. David Turpel skupił ich uwagę, w tempo oddał piłkę do niepilnowanego Patricka Stumpfa. Niemiecki pomocnik skorzystał z prezentu.

Jak zareagowała Legia? Jose Kante strzelił na wiwat. Później jeszcze zza pola karnego chybił Cafu.

W minucie 17. gospodarze przeprowadzili popisową akcję. Stelvlo Stelvio trafił przy słupku. Sa Pinto, żyjący na ławce rezerwowych, wymachujący rękami, był zdruzgotany. Warszawianie do awansu potrzebowali już trzech goli.

Zabrakło gola

Cześć strat odrobił Kante w 33. minucie po podaniu Michała Kucharczyka. To omal nie poszło na marne, bo przed przerwą Arkadiusza Malarza uratował słupek.

Od początku drugiej połowy Philippsa zastąpił pomocnik Sebastian Szymański. Bronić, rzecz jasna, nie było czego. Okazje były, gospodarze bronili się momentami rozpaczliwie. Później na boisko weszli jeszcze Kasper Hamalainen i Eduardo. To jednak Kante przed końcem wbił drugiego gola.

Na trzeciego, koniecznego do awansu, zabrakło czasu.

F91 Dudelange - Legia Warszawa 2:2 (2:1)
Bramki: Stumpf (7.), Stelvio (17.) - Kante (33.), (86.)

F91 Dudelange: Jonathan Joubert - Edisson Jordanov, Jerry Prempeh, Kevin Malget, Aniss El Hriti - Patrick Stumpf (75. Milan Bisevac), Stelvio Cruz, Clement Couturier, Marc-Andre Kruska (79. Bryan Melisse), Dominik Stolz (90. Danel Sinani) - David Turpel.
Legia: Arkadiusz Malarz - Mateusz Wieteska, Chris Philipps (46. Sebastian Szymański), Michał Pazdan, Adam Hlousek - Michał Kucharczyk, Krzysztof Mączyński (77. Eduardo da Silva), Cafu, Dominik Nagy (69. Kasper Hamalainen) - Jose Kante, Carlitos.

Pierwszy mecz: 2:1. Awans: Dudelange.