Pierwsza taka sytuacja w piłce. Sędzia obejrzał powtórkę i zmienił zdanie

Węgierski sędzia Viktor Kassai zostanie zapamiętany jako pierwszy, który zmienił decyzję po obejrzeniu powtórek wideo. Techniczna nowinka jest testowana podczas Klubowych Mistrzostw Świata w Japonii.

Historyczna sytuacja na boisku w Osace miała miejsce w 28. minucie pierwszego z półfinałów. Grały kolumbijski Atletico Nacional i mistrz Japonii Kashima Antlers, było 0:0.

Gospodarze wykonywali rzut wolny. Piłkę zagrano w pole karne, ale kolumbijscy obrońcy wyszli z opałów obronną ręką. Gra toczyła się dalej. Minęły dwie minuty i sędzia ni stąd, ni zowąd wstrzymał akcję. Następnie skierował się ku stanowisku z komputerem, tam odtworzono mu powtórkę. Po jej obejrzeniu wrócił do wcześniejszej sytuacji. Uznał, że jeden z piłkarzy Kashimy był faulowany i podyktował rzut karny.

Decyzja zmieniona i gol

Ten skutecznie wykonał Shoma Doi. Później mistrzowie Japonii zdobyli jeszcze dwa gole, wygrali 3:0 i awansowali do finału. Ale mecz zostanie zapamiętany jako pierwszy, podczas którego - po użyciu systemu VAR (Video Assistant Referee) - sędzia zmienił decyzję. Klubowe Mistrzostwa Świata są pierwszą oficjalną imprezą, w czasie której testowana jest ta techniczna nowinka.

W czwartek o drugie miejsce w finale zagrają najlepszy zespół strefy CONCACAF Club America oraz triumfator Ligi Mistrzów Real Madryt.