Niedoskonały VAR. Flaga zasłoniła gola

Spore zamieszanie wokół systemu VAR w Portugalii. Drużyna Aves pokonała Boavistę 3:0, ale nikt nie wie, czy ostatniego gola zdobyła prawidłowo. Nie potrafił tego rozstrzygnąć nawet system wideoweryfikacji.

Wszystko wydarzyło się w 70. minucie wtorkowego meczu Primeira Ligi. Grająca na własnym boisku ekipa Aves wykonywała rzut rożny. Do piłki najwyżej wyskoczył Alexandre Guedes i zgrał ją tuż przed bramkę. Tam z wykończeniem problemów nie miał Victor Gomes.

Strzelec ruszył świętować trafienie, a gracze Boavisty w stronę arbitra z pretensjami. Twierdzili, że gol nie powinien być uznany, oni widzieli spalonego.

Przeszkodziła flaga

Sędzia Fabio Costa Verissimo gola uznał, ale swojej decyzji pewny nie był. Ale od czego jest system VAR? Arbiter, by się upewnić czy podjął słuszną decyzję udał się w stronę monitorów systemu powtórek. A tam niemiła niespodzianka.

Okazało się, że moment zgrania Guedesa do Gomesa zasłania flaga Boavisty. Jak to możliwe? Otóż kamera VAR'u zamontowana była w okolicach sektora zajmowanego przez kibiców gości. Tam jeden z fanów, machając flagą, raz po raz zasłaniał kamerze boisko. Pech chciał, że zasłonił kluczowy moment akcji z 70. minuty.

Sędzia wyboru nie miał - VAR mu nie pomógł, musiał zatem pozostać przy pierwotnej decyzji. Gol został uznany, a wynik 3:0 utrzymał się do końca spotkania.