Historyczna Panama. Amerykanie płaczą

Sensacja to mało powiedziane! Reprezentacja USA przegrała na wyjeździe z Trynidadem i Tobago i pierwszy raz od 1986 roku nie zagra w mistrzostwach świata. Do Rosji pojedzie za to pierwszy raz w historii Panama.

Amerykanie przed ostatnią kolejką eliminacji mieli wszystko w swoich rękach - wystarczyło wygrać lub nawet zremisować z zamykającym tabelę Trynidadem i Tobago. To się jednak nie udało.

Pierwszy raz od 32 lat

Już w 36. minucie faworyci przegrywali 0:2. Na początku drugiej połowy odpowiedzieli trafieniem utalentowanego zawodnika Borussii Dortmund Christiana Pulisicia, ale na więcej nie było ich stać. W efekcie w mistrzostwach świata zabraknie ich pierwszy raz od 1986 roku! Po siedmiu kolejnych turniejach, gdzie cztery razy wychodzili z grupy.

Źródło: EPA/ROBERT TAYLOR Christian Pulisić mundial zobaczy w telewizji

Z porażki USA skorzystała Panama, która wygrała przed własną publicznością z już wcześniej pewną awansu Kostaryką 2:1 i zajęła trzecie miejsce w tabeli. Wygraną zapewnił im gol Romana Torresa dwie minuty przed końcem meczu. Stadion oszalał. W mundialu piłkarze tego kraju wystąpią po raz pierwszy w historii. Nie ma się co dziwić olbrzymiej radości, jaka zapanowała w tym kraju po ostatnim gwizdku sędziego.

Źródło: EPA/ALEJANDRO BOLIVAR Panamczycy oszaleli ze szczęścia

Udany rewanż

Co ciekawe, zdobywając bramkę tuż przed końcem meczu, Panamczycy odpłacili się Amerykanom. Cztery lata temu w eliminacjach do mundialu w Brazylii to Jankesi strzelili Panamie gola w ostatnich sekundach, pozbawiając awansu.

W barażu z Australią zmierzy się Honduras. Mimo że do przerwy przegrywał z Meksykiem 1:2, to w drugiej połowie odwrócił wynik wygrywając 3:2. Wygrana Panamy oraz zwycięstwo Hondurasu zepchnęły USA z trzeciej na piątą lokatę.