Wpadka Wisły Kraków, kolejna porażka Lecha

Zaskakujące otwarcie dziewiątej kolejki ekstraklasy. Prowadząca w tabeli Wisła Kraków nie radziła sobie w meczu z przedostatnią Pogonią Szczecin i ostatecznie przegrała na jej boisku 1:2. Piątego spotkania z rzędu nie potrafił wygrać natomiast Lech Poznań, który uległ na wyjeździe Arce Gdynia 0:1.

Wisła to największa sensacja rozgrywek. Punktowała solidnie, prezentowała ofensywny futbol, przed wyjazdem do Szczecina strzeliła siedemnaście goli. Pogoń była jej całkowitym przeciwieństwem. Do piątku nie potrafiła wygrać ani jednego spotkania, u siebie tylko dwa razy zremisowała.

Dwa razy Buksa

Każda zła seria musi mieć swój koniec. Przed starciem z liderem kibice Pogoni myśleli zapewne nieśmiało o jej przetrwaniu. Miło zaskoczeni byli już przed przerwą. Ich zawodnicy potrafili zdominować Wisłę, oddawali sporo strzałów, a co najważniejsze - trafili.

Prowadzenie objęli w czternastej minucie. Po błędzie obrony gości podanie Ricardo Nunesa wykorzystał Adam Buksa, który - co ciekawe - jest wychowankiem Białej Gwiazdy. 22-letni napastnik dał się we znaki swojemu klubowi też po przerwie. Już w pierwszej akcji skutecznie wykończył kontrę.

Źródło: PAP/EPA Buksa zdobył dwie bramki

Od tego momentu wiadomo było, że wiślakom będzie szalenie trudno wyszarpać choćby punkt. Tym bardziej że gospodarze wciąż byli groźniejsi. Po jednej z akcji Buksa mógł zapisać na koncie hat-tricka i "zamknąć" mecz, ale trafił w słupek.

Krakowianie uzyskali przewagę dopiero w końcówce. Portowcy w końcu popełnili błąd i do ich bramki trafił Jesus Imaz. Pogoń trochę się zachwiała, ale nie dała już sobie zadać kolejnego ciosu i utrzymała prowadzenie do ostatniego gwizdka.

Czarna seria Lecha

Druga porażka w wiślaków w sezonie to jednak nic w porównaniu z problemami, jakie ma w ostatnich tygodniach Lech Poznań. Piłkarze Ivana Djurdjevicia przegrali wyjazdowe spotkanie z Arką Gdynia po golu w drugiej połowie Michała Janoty.

Efektowną akcję prawą stroną przeprowadził Gruzin Zarandia. Wykorzystał brak zdecydowania defensorów gości, wbiegł w pole karne i z okolic linii końcowej podał przed pole bramkowe. Tam dopadł do piłki  Janota i wpakował ją do siatki.

W pięciu ostatnich meczach lechici aż czterokrotnie przegrali i raz zremisowali. Co ciekawe po pierwszych czterech starciach sezonu mieli komplet zwycięstw i to oni prowadzili w tabeli.