Kiepski start, fenomenalny finisz. Górnik zachwycił w swoim domu

W drugim piątkowym meczu 17. kolejki ekstraklasy Górnik Zabrze pokonał u siebie Jagiellonię Białystok 3:1. Bohaterem spotkania był Hiszpan Igor Angulo.

W poprzedniej kolejce Górnik przegrał w końcówce meczu z Legią Warszawa 0:1 i stracił pozycję lidera na rzecz mistrzów Polski. W konfrontacji z Jagiellonią zabrzanie chcieli wrócić na zwycięską ścieżkę.

Górnik w tym sezonie jest niezwykle mocny na własnym stadionie, gdzie jeszcze nie przegrał, odnosząc do piątku pięć zwycięstw i trzykrotnie remisując. Z drugiej strony Jagiellonia do tej pory dobrze radziła sobie na wyjazdach (po trzy wygrane i remisy). Nic dziwnego, że mecz zapowiadał się bardzo ciekawie i taki był.

Początek dla gości

Spotkanie rozpoczęło się idealnie dla Jagi. Taras Romańczuk ruszył z piłką w pole karne gospodarzy i mimo asysty kilku obrońców potrafił płaskim strzałem obok słupka pokonać Mariana Kelemena. Po szybko strzelonym golu przyjezdni nie cofnęli się, tylko starali się podwyższyć wynik. Ofensywnie nastawiony był też Górnik i kibice mogli obserwować szybkie, ciekawe spotkanie.

Najważniejsze dla śląskich fanów było to, że ich pupile jeszcze przed przerwą wyrównali. W 41. minucie z rzutu rożnego Damian Kądzior idealnie dośrodkował na głowę Angulo, a Hiszpan wyprzedził kryjącego go obrońcę i wpakował piłkę do siatki.

Źródło: PAP / Marek Zimny Angulo strzelił kolejne dwa gole

Dominacja gospodarzy

Po zmianie stron Górnik całkowicie przejął inicjatywę. I po kilku minutach wydawało się, że doprowadził do remisu. Angulo trafił do siatki drugi raz, ale sędzia Krzysztof Jakubik skorzystał z systemu VAR i gola słusznie nie uznał, bo na pozycji spalonej był wcześniej Łukasz Wolsztyński.
Ślązacy nie rezygnowali, jednak w kilku dogodnych sytuacjach brakowało im skuteczności.

Przełamanie przyszło w 79. minucie. Wówczas Kurzawa wykonywał rzut wolny z lewej strony, a mocno bitą przez niego piłkę skierował do własnej bramki Piotr Wlazło. Pomocnik Jagi w zamieszaniu aż dwukrotnie kopnął futbolówkę w stronę Kelemena i za drugim razem w końcu go pokonał.

To nie był koniec emocji. W kolejnej akcji Górnika Angulo znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem i pokonał go po profesorsku. Osiemnaste ligowe trafienie Hiszpana ustaliło wynik meczu na 3:1. Po tym zwycięstwie zespół trenera Marcina Brosza wrócił na fotel lidera ekstraklasy, mając dwa punkty przewagi nad drugą Legią (w sobotę zagra na wyjeździe z Koroną Kielce).

Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 3:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Taras Romańczuk (4), 1:1 Igor Angulo (41), 2:1 Piotr Wlazło (80-samobójcza), 3:1 Igor Angulo (84).

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Michał Koj - Damian Kądzior, Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa - Łukasz Wolsztyński (90. Krzysztof Kiklaisz), Igor Angulo (93. Dominik Lasik).

Jagiellonia Białystok: Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Sitya Guilherme - Przemysław Frankowski (46. Cillian Sheridan), Piotr Wlazło (87. Bartosz Kwiecień), Taras Romańczuk, Arvydas Novikovas - Martin Pospisil (68. Karol Świderski), Fedor Cernych.