tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Chelsea chce organizować wycieczki do Auschwitz. Zamiast zakazów stadionowych

Chelsea chce organizować wycieczki do Auschwitz. Zamiast zakazów stadionowych
Foto: Wikipedia CC BY-SA 4.0 | Video: Joanna Stempień / Fakty z zagranicy TVN24 BiS Chelsea walczy z antysemityzmem

Nowy pomysł Chelsea na walkę ze stadionowym rasizmem. Zamiast nakładać kolejne kary londyński klub zamierza wysyłać kibiców na wycieczki do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Jak informują angielskie media, na czele inicjatywy stoi rosyjski miliarder żydowskiego pochodzenia Roman Abramowicz, od piętnastu lat właściciel Chelsea. Do wznoszenia antysemickich okrzyków podczas meczów jego drużyny w ostatnich latach dochodziło wielokrotnie.

Stawiają na edukację

Największy skandal miał miejsce w 2017 roku przy okazji spotkania z Leicester. Grupa osób siedząca w sektorach Chelsea obrażała wtedy Tottenham. Klub potępił takie zachowanie na łamach mediów i nałożył na niektórych kibiców nawet trzyletnie zakazy stadionowe. Teraz zamierza pójść inną drogą.

- Stosując takie kary, nigdy nie zmieniasz zachowania kibiców. Nowa polityka uświadomi im, co zrobili i sprawi, że będą chcieli zachowywać się lepiej - zapewnia prezes Chelsea, Bruce Buck.

- W przeszłości wyłapywaliśmy takie osoby z tłumu. Teraz mówimy: zrobiłeś coś złego i masz wybór. Trudno jest działać, gdy skanduje 50 czy 100 kibiców. Wyrzucenie ich ze stadionu jest praktycznie niemożliwe. Ale jeśli zidentyfikujemy pojedyncze osoby, to możemy zacząć działać - dodał Buck.

W Marszu Żywych

W 2017 roku licząca 150 osób (działaczy, ale też kibiców) delegacja Chelsea wzięła udział w organizowanym co roku Marszu Żywych w Oświęcimiu. - Ten wyjazd był naprawdę ważny i przyniósł pożądane efekty. Rozważamy więcej takich i podobnych inicjatyw, żeby w ten sposób wpływać na ludzi - zaznaczył Buck.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.