tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szef hiszpańskiej piłki zawieszony. Następcą skarbnik

Szef Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej (RFEF) Angel Maria Villar został zawieszony na rok przez Wyższy Trybunał do spraw sportu tego kraju. Działacz jest oskarżony o korupcję i oszustwa finansowe.

Villar oraz jego syn Gorka zostali zatrzymani tydzień temu, podobnie jak wiceprezes krajowej federacji i szef związku piłkarskiego na Teneryfie Juan Padron oraz sekretarz generalny tej organizacji Ramon Hernandez. Wszyscy znajdują się w areszcie. Ten ostatni jako jedyny może go opuścić, o ile wpłaci 100 tysięcy euro.

Sędzia stwierdził, że nadużycia finansowe są poważne, a oskarżeni dopuścili się nielegalnego zarządzania, przywłaszczania, fałszowania dokumentów i korupcji. Obawiano się, że mężczyźni mogliby uciec wymiarowi sprawiedliwości lub znacznie utrudnić śledztwo, gdyby pozwolono im wyjść za kaucją.

Grozi mu wykluczenie

Tymczasowym prezesem Hiszpańskiej Federacji został Juan Luis Larrea, dotąd pełniący funkcję skarbnika.

Zawieszenie Villara to prawdopodobnie dopiero początek konsekwencji, jakie wymiar sprawiedliwości wyciągnie wobec niego. 67-letniemu Hiszpanowi grozi dożywotnie wykluczenie ze struktur związków sportowych w kraju.

Wcześniej w czwartek hiszpańskie media dotarły do akt prowadzonego przeciwko Villarowi śledztwa. Wynikało z nich, że w raportach za lata 2010-2014 łącznie zawyżono wartość środków posiadanych przez RFEF o ponad 53 mln euro w stosunku do rzeczywistego stanu kont.

Według audytorów, z kont hiszpańskiej federacji piłkarskiej w latach 2010-2014 zniknęło tymczasem 14,6 mln euro. W tę sumę wliczona jest kwota ponad 700 tys. euro, która miała trafić na pomoc dla haitańskich dzieci, ofiar trzęsienia ziemi w 2010 r. Suma ta nigdy tam nie dotarła.

Śledztwo wykazało też, iż na konto RFEF wpłynęło 5,8 mln euro od rozmaitych instytucji międzynarodowych, ale suma ta nie została nigdy uwzględniona w rocznych raportach.

Według hiszpańskich mediów istnieją także dowody na wysokie kwoty, które miały otrzymywać firmy należące do syna Villara z kont RFEF. Środki te miały być częścią wpływów hiszpańskiej federacji z organizacji meczów towarzyskich reprezentacji.

Angel Maria Villar pełnił obowiązki prezydenta Europejskiej Unii Piłkarskiej, gdy na cztery lata zawieszono Francuza Michela Platiniego. Był też objęty śledztwem Komisji Etyki Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej w związku z tzw. aferą FIFA, ale ostatecznie został ukarany tylko ostrzeżeniem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.