Koniec świetnej passy Zagłębia. Nafciarze wydostali się z opresji

Po przerwie na mecze reprezentacji piłkarze ekstraklasy wrócili na boiska. Jako pierwsi w 8. kolejce zmierzyli się zawodnicy wicelidera KGHM-u Zagłębia Lubin i Wisły Płock. Ich konfrontacja zakończyła się dość niespodziewanym remisem 2:2.

Do piątku Zagłębie zgromadziło na koncie 14 punktów, a Wisła o połowę mniej. Lubinianie wygrali wszystkie trzy mecze ligowe na własnym stadionie (z Wisłą Kraków 3:0, z Pogonią Szczecin 3:0 oraz ze Śląskiem Wrocław 1:0) i nic dziwnego, że także tym razem byli faworytem.

Dwie różne połowy

Pierwsza połowa meczu wydawała się potwierdzać przewagę piłkarzy Piotra Stokowca nad rywalami. W 34. minucie Jakub Świerczok zabawił się w polu karnym z Damianem Byrtkiem (zakręcił rywalem tak, że obrońca upadł) i wpakował piłkę do siatki. To już piąty gol 24-letniego napastnika w obecnym sezonie.

Goście jeszcze nie otrząsnęli się po tym trafieniu, a już przegrywali 0:2. Tym razem fatalny błąd popełnił Dominik Furman, który tak niefortunnie podawał do swojego bramkarza, że futbolówkę przejął Bartłomiej Pawłowski i dopełnił formalności.

Po zmianie stron trener Jerzy Brzęczek postawił na Giorgiego Merebaszwilego. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Gruzin w 57. minucie przedarł się lewą stroną pola karnego gospodarzy i idealnie podał do Mateusza Piątkowskiego, który zdobył bramkę kontaktową. To pierwszy gol, jakiego stracili Miedziowi u siebie w tym sezonie. Pierwszy, ale nie ostatni.

W 69. minucie Nafciarze wyrównali po rzucie karnym i trafieniu Nico Vareli. Jedenastka została podyktowana po faulu na Merebaszwilim. Mimo starań Zagłębie nie zdołało już odwrócić losów meczu i spotkanie skończyło się podziałem punktów.

KGHM Zagłębie Lubin – Wisła Płock 2:2 (2:0)

Bramki: 1:0 Jakub Świerczok (34), 2:0 Bartłomiej Pawłowski (36), 2:1 Mateusz Piątkowski (57), 2:2 Nico Varela (69-karny).

KGHM Zagłębie Lubin: Martin Polacek - Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balić - Alan Czerwiński, Jarosław Kubicki, Arkadiusz Woźniak (71. Adam Matuszczyk), Filip Starzyński, Daniel Dziwniel - Bartłomiej Pawłowski (85. Adam Buksa), Jakub Świerczok (74. Patryk Tuszyński).

Wisła Płock: Seweryn Kiełpin - Cezary Stefańczyk, Igor Łasicki, Damian Byrtek, Patryk Stępiński - Jakub Łukowski (60. Konrad Michalak), Adam Dźwigała (46. Giorgi Merebaszwili), Dominik Furman, Damian Szymański (81. Damian Rasak), Nico Varela - Mateusz Piątkowski.