tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sąd bezwzględny. Pistorius posiedzi dłużej

Sąd bezwzględny. Pistorius posiedzi dłużej
Foto: PAP/EPA/MARCO LONGARI/POOL Wyrok Oscara Pistoriusa wydłużony

Najwyższy Sąd Apelacyjny w Republice Południowej Afryce zwiększył do 13 lat i 5 miesięcy karę więzienia nałożoną na Oscara Pistoriusa. Poruszający się na protezach były lekkoatleta w ubiegłym roku dostał sześcioletni wyrok za zamordowanie swojej partnerki Reevy Steenkamp.

Kilka tygodni temu Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA ocenił, że poprzedni wyrok nałożony na Pistoriusa w lipcu 2016 roku był "szokująco pobłażliwy".

Sędzia Willie Seriti stwierdził, że wcześniejszy wyrok zostaje uchylony i zastąpiony następującym: oskarżony zostaje skazany na 13 lat i 5 miesięcy więzienia.

Źródło: PAP/EPA/PHILL MAGAKOE / POOL Pistorius jest pięciokrotnym mistrzem paraolimpijskim

Potwierdzone zaufanie

Rodzina zamordowanej kobiety z nieukrywanym zadowoleniem przyjęła wiadomość o nowym, zdecydowanie wyższym wyroku.

"To dla nich emocjonalna sprawa. Oni po prostu czują, że ich zaufanie do systemu sprawiedliwości zostało potwierdzone dzisiaj rano" - oświadczyła rzeczniczka rodziny Steenkamp, Tania Koen.

W piątek byłego sportowca nie było na ogłoszeniu orzeczenia.

Jego obrońcy cały czas podkreślają, że Pistorius nieumyślnie zabił Steenkamp, a dodatkowo cierpi na ciężkie i pogarszające się zaburzenia stresu pourazowego w tej sprawie.

Dramat w walentynki

Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013. W niejasnych okolicznościach utytułowany lekkoatleta, m.in. pięciokrotny mistrz paraolimpijski, zastrzelił partnerkę w swoim domu. Kobieta zginęła w toalecie, po tym jak Pistorius oddał cztery strzały przez zamknięte drzwi. Utrzymywał on, że to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż wziął ją za włamywacza.

Pod koniec 2014 roku w pierwszej instancji Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do "nieumyślnego zabójstwa". Więzienie opuścił już 20 października 2015 roku, gdyż zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Lekkoatleta w więzieniu przebywał przez 10 miesięcy.

Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się prokurator, który apelował o zmianę kwalifikacji czynu na morderstwo, za które groziłoby Pistoriusowi 15 lat więzienia. Za powrotem sportowca do więzienia wielokrotnie opowiadali się także krewni Steenkamp. 3 grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny RPA przychylił się do wniosku prokuratora i uznał Pistoriusa winnym morderstwa, jednocześnie kierując sprawę do ponownego rozpatrzenia. 6 lipca 2016 skazano go na sześć lat, a w piątek 24 listopada 2017 karę ponaddwukrotnie jeszcze zwiększono.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.