Lewandowski wbiegł do finału. Jako pierwszy Polak na tym dystansie

Marcin Lewandowski jako pierwszy Polak biegnący na dystansie 1500 m wystąpi w finale lekkoatletycznych mistrzostw świata. W półfinale odpadł walczący z chorobą Michał Rozmys.

Obaj Polacy odpadli w półfinałach 800 m, ale nie zamierzali na tym kończyć rywalizacji. Do półfinału biegu 1500 m Lewandowski awansował bezpośrednio, a Rozmys do półmetka był na drugiej pozycji w trzeciej serii, ale potem zaczął słabnąć i metę minął jako jedenasty z... jedenastym wynikiem generalnie 3.40,28, który dał mu awans.

Walczyli

Niestety, od czwartku walczył z przeziębieniem i wyraźnie widać było w półfinale, że nie miał już tej mocy. Bieg ukończył na 10. miejscu. Po nim, z wysiłku, aż lała mu się krew z nosa. Półfinał wygrał Elijah Manangoi z Kenii przed swoim rodakiem Asbelem Kipropem.

W piątek powody do radości miał za to Lewandowski, który przez cały swój bieg trzymał się w czołówce. Ostatecznie wbiegł na metę jako trzeci z czasem 3.38,32, co dało mu awans do finału - co ciekawe, jako pierwszemu Polakowi w historii na tym dystansie! Bieg wygrał Czech Jakub Holusa.

Finał w niedzielę o godz. 21.30 czasu polskiego.