tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Caster Semenya pobiegnie w Polsce. "Chcę uhonorować legendarną Irenę Szewińską"

Caster Semenya pobiegnie w Polsce. "Chcę uhonorować legendarną Irenę Szewińską"
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Caster Semenya pobiegnie w Polsce

Mistrzyni olimpijska w biegu na 800 m Caster Semenya będzie jedną z gwiazd Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie. 22 sierpnia wstęp na Stadion Śląski – wbrew poprzednim zapowiedziom organizatorów – będzie bezpłatny.

Semenya jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych lekkoatletek świata. Po pierwsze osiąga fenomenalne wyniki - jest dwukrotną medalistką igrzysk olimpijskich i trzykrotną mistrzynią świata.

Często pojawia się także temat jej płci.

Skrajne emocje

Semenya cierpi na hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów. Z tego powodu wzbudza skrajne emocje.

W kwietniu 2011 roku światowe władze lekkiej atletyki zgłosiły nowe regulacje w sprawie zawodniczek dotkniętych tą przypadłością. Każda z nich po przekroczeniu limitu testosteronu miała zostać poddana kuracji hormonalnej na jego obniżenie.

Prawo obowiązywało do lipca 2015 roku. To wtedy nastoletnia lekkoatletka z Indii, Dutee Chand, wygrała sprawę przed Trybunałem Arbitrażowym do spraw Sportu w Lozannie – dotyczącą właśnie hiperandrogenizmu. Regulacje wprowadzone przez IAAF zawieszono. Na tym skorzystała Semenya.
W czasie kuracji biegała słabo. Bez kuracji konkurencję znowu zostawia za plecami.

Sprawa jest bardzo kontrowersyjna. Lekarze alarmują, że obniżanie poziomu testosteronu u osób z hiperandrogenizmem może nieść poważne skutki dla ich zdrowia. Wątpliwości budzą też kwestie etyczne. Wielu fachowców uważa, że jeśli Semenya i jej podobne zawodniczki przestrzegają zasad antydopingowych, to nie ma podstaw, by odmawiać im możliwości rywalizacji. Naturalny testosteron nie jest bowiem zabronioną substancją.

Źródło: PAP/EPA Caster Semenya w czasie mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie

Opłata jednak zniesiona

W tym sezonie Semenya lideruje na światowej liście biegu na 800 m. Uzyskała 1.54,24, a w historii tylko trzy lekkoatletki pokonały ten dystans szybciej od reprezentantki RPA.

W Memoriale Kamili Skolimowskiej, który po raz pierwszy w historii odbędzie się na Stadionie Śląskim, ma rywalizować na 400 m.

- Chciałabym, żeby to był szybki bieg, którym mogłabym godnie uhonorować legendarną Irenę Szewińską i wielkie polskie tradycje tej konkurencji. Mam nadzieję, że uda się zaatakować barierę 50 sekund. Mój rekord życiowy to 50.40, ale ustanowiłam go już dwa lata temu. Teraz czas na poprawę tego wyniku – skomentowała Semenya, dla której będzie to pierwszy w karierze występ w Polsce.

Chciałabym, żeby to był szybki bieg, którym mogłabym godnie uhonorować legendarną Irenę Szewińską i wielkie polskie tradycje tej konkurencji.

Caster Semenya o starcie w Chorzowie

 

 

Jej rywalkami będą m.in. najlepsze polskie zawodniczki w tej specjalności, z Justyną Święty-Ersetic na czele.

W związku z tym, że ze startu zrezygnowała mistrzyni olimpijska i świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk, organizatorzy postanowili znieść opłatę za wstęp na trybuny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.