Triumf we Vuelcie niemal pewny. Brytyjczyk ucieka reszcie stawki

Francuz Thibaut Pinot wygrał w Andorze 19. etap wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Drugie miejsce na górskim finiszu, ze stratą pięciu sekund, zajął Brytyjczyk Simon Yates, który jest coraz bliżej końcowego triumfu.

Najlepiej z Polaków spisał się Rafał Majka. Kolarz grupy Bora-Hansgrohe zajął 11. miejsce ze stratą 2.20, a Michał Kwiatkowski (Sky), który w pierwszej części etapu jechał w ucieczce, na mecie ponownie był daleko - na 130. pozycji ze stratą prawie 26 minut.

Na dwa dni przed zakończeniem wyścigu Yates zrobił wielki krok ku końcowemu zwycięstwu. Nadrobił ponad minutę do swojego najgroźniejszego rywala Hiszpana Alejandro Valverde (Movistar) i w klasyfikacji generalnej powiększył nad nim przewagę z 25 sekund do 1.38.

Majka miał pomagać

Na trzecią lokatę powrócił Krujswijk, przeskakując w generalce Hiszpana Enrica Masa i Kolumbijczyka Miguela Angela Lopeza. Majka awansował o jedną pozycję i jest 13. Swoją opinią o piątkowej rywalizacji na Facebooku.

"Nastawialiśmy się dzisiaj na ostatni podjazd, podobnie jak większość ekip. Moim zadaniem było pomaganie Emanuelowi Buchmannowi wskoczyć z powrotem do Top 10 wyścigu. Ostatecznie nie udało się, zachowaliśmy 11. miejsce i sam przesunąłem się na 13. Czeka nas jutro jeszcze jeden górzysty odcinek na tej Vuelcie. Trzeba dać z siebie 110 procent. Sam czułem się dzisiaj dobrze, ale miałem inne zadania niż próba walki o etap - ocenił kolarz z Zegartowic.

Kluczowy ostatni podjazd

Etap rozstrzygnął się na końcowym podjeździe do mety. Próbowali rozgrywki taktycznej kolarze ekipy Movistar. W ucieczce jechał Kolumbijczyk Nairo Quintana, który później poczekał na Valverde, ale te szachy na niewiele się zdały, bo nie udało się im zgubić Yatesa.

26-letni Brytyjczyk w maju przez 13 dni prowadził w Giro d'Italia, ale w decydującej fazie wyścigu nie potrafił obronić różowej koszulki. W piątek doskonale prezentował się na końcowym podjeździe na przełęcz Rabassa i nie wygląda na to, by ktokolwiek mu przeszkodził wygrać pierwszy w karierze wielki tour. Między tymi wyścigami błysnął w Tour de Pologne. Zwyciężył na ostatnim etapie w Bukowinie Tatrzańskiej, a w klasyfikacji generalnej przegrał jedynie z Kwiatkowskim.

Pinot również był jednym z bohaterów tegorocznego Tour de Pologne. Stanął na trzecim stopniu końcowego podium, obok Kwiatkowskiego i Yatesa.

W sobotę odbędzie się drugi etap w Andorze, z metą w pobliżu sanktuarium Canolich. Wyścig zakończy się w niedzielę w Madrycie.