Dziewczyny na medal. Polki zachwyciły w Berlinie

Brązowy medal drużyny kobiet oraz trzy rekordy kraju. To bilans czwartkowych startów polskich kolarzy torowych w mistrzostwach Europy w Berlinie.

Na najniższym stopniu podium stanęły Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj.

Podopieczne trenera Piotra Zaradnego dwukrotnie tego dnia poprawiły rekord Polski - w pierwszej rundzie wyścigu drużynowym kobiet na 4 km na dochodzenie uzyskały czas 4.24,872 - dało to im czwarte miejsce.

W wyścigu o brąz dwie i pół godziny później, w którym wygrały z Francuzkami, osiągnęły wynik 4.24,705.

Granicę czterech minut w tej konkurencji po raz pierwszy złamała drużyna mężczyzn. Alan Banaszek, Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk i Bartosz Rudyk uzyskali rezultat 3.58,523, poprawiając rekord kraju o ponad trzy sekundy. Biało-Czerwoni zajęli szóste miejsce.

- Odważna taktyka dała efekty. Przedłużone zmiany mieli dawać Alan i Bartek i to się udało. Szczerze mówiąc, spodziewałem się dobrego wyniku. Już w środę w eliminacjach chłopaki mogli pobić rekord kraju, ale Daniel Staniszewski nie wytrzymał tempa - przyznał po wszystkim szczęśliwy trener kadry Jacek Kasprzak.

Poprzedni rekord Polski - 4.01,626 - ustanowiła 20 lipca w portugalskiej Anadii drużyna w składzie: Krawczyk, Rudyk, Dawid Czubak i Daniel Staniszewski.

Dominacja Francuzów

W sprincie drużynowym Polacy bronili tytułu wywalczonego rok temu w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem. W eliminacjach Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel uzyskali drugi rezultat (43,448), ale w pierwszej rundzie, po nieudanym starcie, nie sprostali Holendrom i z wynikiem 44,088 zajęli dopiero siódme miejsce.

Nie udał się występ Adrianowi Teklińskiemu w scratchu (jednoczesne ściganie kilkudziesięciu zawodników, zwycięża ten, kto najszybciej pokona określoną liczbę okrążeń). Aktualny mistrz świata w tej konkurencji został sklasyfikowany na 20. pozycji. W wyścigu eliminacyjnym Monika Graczewska była szesnasta, a w sprincie drużynowym pań Urszula Łoś i Julita Jagodzińska osiągnęły w eliminacjach dziewiąty wynik i nie zakwalifikowały się do pierwszej rundy.

Pierwszy dzień finałów na położonym pod ziemią torze przy Landsberger Allee stał pod znakiem dominacji Francuzów, którzy wygrali wszystkie męskie finały: w sprincie drużynowym, w drużynie na 4 km oraz w scratchu (Adrien Garel). Wśród kobiet tytuły zdobyły Rosjanki w sprincie drużynowym, Włoszki w drużynie na 4 km oraz Holenderka Kirsten Wild w wyścigu eliminacyjnym.