Bodnar leżał dwa razy. Szansa na medal uciekła

Holenderski kolarz Tom Dumoulin został w Bergen mistrzem świata elity w jeździe indywidualnej na czas. Faworyt Polaków Maciej Bodnar dwukrotnie przewrócił się na początku trasy i zajął dalekie miejsce.

Bodnar w tym sezonie prezentował się świetnie. Wygrał czasówkę podczas Tour de France i zdobył srebrny medal na mistrzostwach Europy w tej specjalności. Polscy kibice mogli liczyć, że i tym razem będzie dobrze. Niestety, nie było.

Sprzęt zawiódł

32-letni kolarz przewrócił się już 150 metrów po starcie, niedługo potem zaliczył drugi upadek i musiał zmienić rower. Prawdopodobnie źle dopasował sprzęt, który zawiódł na mokrej trasie. W efekcie po przejechaniu trzech km zajmował… ostatnie, 64. miejsce.

Mimo straty szans na medal Bodnar walczył do końca ambitnie. Ostatecznie zajął 50. miejsce. Stracił do zwycięzcy ponad sześć minut.

Drugi z reprezentantów Polki Mateusz Taciak, zastępujący chorego Marcina Białobłockiego, został sklasyfikowany na 36. pozycji.

Źródło: PAP/EPA Na kolanie Bodnara widać krwawą ranę

Deklasacja

Bohaterem dnia był bez wątpienia Dumoulin. Zawodnik ekipy Sunweb, z którą w ostatnią niedzielę triumfował także w jeździe drużynowej, zdobył drugi złoty medal we wspaniałym stylu, deklasując rywali.

Drugiego na mecie Słoweńca Primoza Roglica wyprzedził o 57 sekund. Brązowy medal wywalczył zwycięzca Tour de France i Vuelta a Espana Brytyjczyk Chris Froome, wolniejszy od Holendra o 1.21.

Dumoulin prowadził już od 12. kilometra. Szybciej na początku jechał tylko były skoczek narciarski Roglic, który startował bezpośrednio po zmagającym się z ogromnymi problemami Bodnarem.

Potem jednak Holender stopniowo miażdżył rywali.