Thomas królem gór. Znów wspinał się najlepiej

Brytyjczyk Geraint Thomas (Sky) wygrał 12. etap kolarskiego Tour de France z metą w Alpe d'Huez i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. To drugi sukces Walijczyka w tegorocznej Wielkiej Pętli, w środę został liderem po zwycięstwie w La Rosere.

Walkę o zwycięstwo stoczyła czwórka kolarzy, którzy przetrwali niezwykle ciężką wspinaczkę do alpejskiej stacji narciarskiej. Aktywnie jechał na ostatnich metrach ubiegłoroczny triumfator Christopher Froome (Sky), ale ostatecznie minął linię mety czwarty, za Thomasem, Holendrem Tomem Dumoulinem (Sunweb) i Francuzem Romainem Bardetem (AG2R).

Długa ucieczka

Bohaterem etapu był Holender Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo), który zaatakował ponad 70 kilometrów przed metą i został doścignięty dopiero na trzy kilometry przed metą. Aktywny na trasie był Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), jadący w ucieczce niemal od startu etapu. Nie udało mu się jednak utrzymać tempa czołówki w końcowej części trasy i w efekcie przyjechał na metę ze stratą 15 minut. Blisko pół godziny po Thomasie dotarł do mety Michał Kwiatkowski (Sky), który wcześniej mocno pracował dla liderów swej ekipy.

Po 12 etapach Thomas ma przewagą 1:39 nad kolegą z drużyny Froomem i 1:50 nad Dumoulinem. Czwarty jest Włoch Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), który podczas finałowego podjazdu został przewrócony przez niesfornego kibica i pomimo ambitnej pogoni stracił kilkanaście sekund do zwycięzcy etapu.