Polka najlepszą wspinaczką świata. "Wygrywa precyzja, nie szybkość"

Aleksandra Rudzińska wywalczyła złoty medal wspinaczkowych mistrzostw świata w Innsbrucku. Polska sprinterka w finale, na 15-metrowej ścianie, była szybsza od swojej rodaczki Anny Brożek. - Zawodów na czas nie wygrywa najszybszy zawodnik, ale ten, który jest precyzyjny i bezbłędny - wyznała w rozmowie z TVN24 Rudzińska.

Do rundy finałowej przystąpiło 16 zawodniczek. Wśród nich były Aleksandra Kałucka (w eliminacjach pokonała siostrę bliźniaczkę - Natalię) oraz Rudzińska i Brożek.

Bratobójcze pojedynki były więc nieuniknione. W walce o medale Kałucka przegrała z Rudzińską, a Brożek wyeliminowała Rosjankę Marię Krasawinę, która zaliczyła falstart. W polskim finale najlepsza była Rudzińska, srebrny medal przypadł Brożek. Czwarte miejsce zajęła Kałucka.

Źródło: EPA/PHILIPP GUELLAND Rudzińska (z lewej) była szybsza od Brożek

- Marzyłam o zwycięstwie. Wiedziałam, że jak nie teraz, to drugiej szansy w tym roku nie będzie. Do Austrii jechałam z myślą o złotym medalu - przyznała w piątek, dzień po sukcesie, w rozmowie z TVN24 Rudzińska.

I dodała: - Walka z kimś z teamu nigdy nie jest łatwa, ale dla mnie nie jest ważne, z kim rywalizuję. Zawodów na czas nie wygrywa najszybszy zawodnik, ale ten, który jest precyzyjny i bezbłędny.

Jakie plany ma mistrzyni świata? - Skupiam się teraz na odpoczynku. Zakończyłam już występy w tym sezonie. Cel na kolejny to mistrzostwa świata w Tokio, które będą elementem przygotowań do igrzysk olimpijskich - zakończyła Rudzińska.

Olimpijska konkurencja

Dwa lata temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu wspinaczki sportowej do programu igrzysk w 2020 roku. W Tokio rozgrywany będzie wielobój, składający się z boulderingu (rozwiązywaniu prostych problemów wspinaczkowych), prowadzenia (wspinaczki z liną) i wyścigów na czas.