Trzynaste złoto w wodzie, a ma dopiero 20 lat

- To nasze wielkie zwycięstwo - powiedziała Katie Ledecky po triumfie z koleżankami ze sztafety 4x200 m stylem dowolnym. Dla Amerykanki był to już 13. złoty medal pływackich mistrzostw świata i czwarty złoty podczas imprezy w Budapeszcie. A ma dopiero 20 lat!

Amerykańska pływaczka to absolutny fenomen tej dyscypliny. Debiutując na igrzyskach olimpijskich w Londynie (w 2012 roku) w wieku 15 lat, zdobyła złoty medal na dystansie 800 m kraulem. Ustanawiła przy okazji rekord USA. Jej kariera wystrzeliła na dobre. Z każdych zawodów mniejszej czy większej rangi zawsze wracała ozłocona. Do rozpoczęcia zawodów w Budapeszcie mogła pochwalić się pięcioma złotymi i jednym srebrnym krążkiem olimpijskim i aż dziewięcioma przywiezionych z mistrzostw świata. A w marcu ukończyła ledwie 20 lat.

Przed zmaganiami w stolicy Węgier Ledecky zapowiadała walkę o sześć złotych krążków. Plan konsekwentnie wdrażała w życie. Po triumfie na 400 m stylem dowolnym i w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym we wtorek Amerykanka wygrała 1500 m kraulem i z 12 krążkami została najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii MŚ - uzbierała o jeden więcej od rodaczki Missy Franklin.

Dzień później jednak na 200 m kraulem musiała uznać wyższość Włoszki Federicy Pellegrini. W swoim trzynastym finałowym starcie pierwszy raz nie zdobyła złota. Była to ogromna sensacja.

Zrewanżowała się

Katie szybko przetrawiła gorycz porażki. W czwartek triumfowała z koleżankami ze sztafety 4x200 m stylem dowolnym o ponad sekundę przed Chinkami i pięć przed Australijkami.

- To nasze wielkie zwycięstwo. Wczoraj nie chciałam się już dłużej frustrować. Wierzyłam w mój zespół, że wspólnie możemy tego dokonać - stwierdziła 20-latka po odebraniu 14. medalu mistrzostw świata.

W sobotę ostatnia próba. Amerykanka będzie bronić tytułu na 800 m stylem dowolnym.