tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kilogramy złota, milionowe łapówki. Zawiesili brazylijski komitet olimpijski

Szef komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 Carlos Arthur Nuzman został w piątek zawieszony w prawach członka honorowego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Dzień wcześniej aresztowano go w związku z podejrzeniem o korupcję.

MKOl zawiesił w prawach także narodowy komitet olimpijski Brazylii i zamroził ponadto wszystkie środki finansowe organizacji.

Sportowcy brazylijscy, mimo zaistniałej sytuacji, będą mogli startować w przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.

2 miliony łapówki

Aresztowanemu, prawnikowi z wykształcenia i byłemu szefowi Brazylijskiego Komitetu Olimpijskiego zarzuca się korupcję przy staraniach o prawo goszczenia igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W grę miała wchodzić suma 2 mln dolarów amerykańskich.

Gazeta "O Globo" podała na swojej stronie internetowej, że do aresztu trafił w czwartkowy poranek również Leonardo Gryner, dyrektor operacyjny Rio 2016 i "prawa ręka" Nuzmana.

To kolejna odsłona prowadzonej od dłuższego czasu akcji "Unfair Play". Brazylijska prokuratura współpracuje w tej sprawie ze swoimi odpowiednikami na karaibskiej wyspie Antigua i Barbuda, we Francji, Wielkiej Brytanii, USA i Szwajcarii.

Łapówki za poparcie Rio

W Szwajcarii Nuzman miał - jak informują brazylijskie media - w jednym ze szwajcarskich sejfów zmagazynować 16 kg złota.

Z ustaleń prokuratury wynika, że łapówki wręczano w zamian za udzielenie poparcia Rio w głosowaniu na gospodarza igrzysk. Nuzman miał pośredniczyć w negocjacjach między przedsiębiorcami i politykami a członkami Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego - organu dokonującego wyboru organizatora imprezy.

Zacieranie śladów

Zdaniem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości po przeszukaniu we wrześniu mieszkania Nuzmana oraz siedziby COB doszło do prób zatarcia śladów. Dlatego zdecydowano o tymczasowym pozbawieniu wolności tych działaczy.

Wydano także nakaz aresztowania biznesmena Arthura Cesara de Menezesa Soaresa, zwanego "królem Arthurem", który miał być - wraz ze wspólniczką Eliane Cavalcante - uwikłany w proceder prania pieniędzy i dopuścić się niegospodarności przy kontraktach związanych z igrzyskami. Soares zbiegł jednak z Brazylii.

- Mamy do czynienia z bardzo wyrafinowanym międzynarodowym procederem, opartym w całości na relacjach kompletnie przesiąkniętych korupcją - ocenili śledczy.

Senegalczyk brał

Zamieszany w sprawę miał być również gubernator stanu Rio de Janeiro Sergio Cabral, który miał wręczyć łapówkę w wysokości 2 mln dolarów Senegalczykowi Lamine Diackowi - byłemu szefowi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i honorowemu członkowi MKOl.

Diack jest też objęty innym śledztwem w związku z korupcją i manipulacjami wynikami testów antydopingowych rosyjskich sportowców. Ta afera doprowadziła m.in. do wykluczenia reprezentantów Rosji z igrzysk w niektórych dyscyplinach. Sam Diack stracił status honorowego członka MKOl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.