tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram

Łaskawy trybunał. Większość Rosjan oczyszczona z zarzutów

zobacz więcej wideo »
Łaskawy trybunał. Większość Rosjan oczyszczona z zarzutów
  • Putin spotkał się z rosyjskimi sportowcamiPutin spotkał się z rosyjskimi sportowcami
  • Historia człowieka, który ujawnił aferę dopingowąHistoria człowieka, który ujawnił aferę dopingową
Foto: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Video: Reuters TV 28 z 39 Rosjan oczyszczeni

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie uznał apelację i uchylił kary 28 rosyjskich sportowców, którzy zostali zawieszeni za stosowanie dopingu. Decyzja oznacza, że tabela medalowa igrzysk w Soczi ponownie ulegnie zmianie.

Wśród 39 sportowców z Rosji, którzy złożyli odwołanie od dożywotniej dyskwalifikacji, nałożonej na nich za stosowanie dopingu, aż 28 zostało oczyszczonych. Powodem decyzji CAS był brak wystarczających dowodów winy sportowców wskazanych przez MKOL (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) i WADA (Światowa Agencja Antydopingowa).

W uzasadnieniu decyzji trybunał podkreślił, że uchylenie decyzji MKOl nie oznacza negacji zorganizowanego procederu dopingowego, bo zadaniem sędziów nie było ustalenie prawdy w tym zakresie. Zajmowali się oni wyłącznie 39 indywidualnymi przypadkami i oceną dowodów na złamanie przepisów przez konkretne osoby.

Decyzja trybunału nie przesądza jednak, że ci rosyjscy zawodnicy wystartują w rozpoczynających się 9 lutego igrzyskach w Pjongczangu. Ostatnie słowo w tej sprawie należy do MKOl.

Źródło: Wikipedia (CC BY SA 2.0) Nikita Kriukow w gronie oczyszczonych

Mniejsze sankcje

W gronie oczyszczonych znaleźli się m.in. skeletonista Aleksander Trietiakow, biegacze: najlepszy w Soczi na dystansie 50 km Aleksander Legkow oraz Nikita Kriukow i Maksim Wylegżanin, którzy zajęli drugie miejsce w sprincie drużynowym. Są też członkowie srebrnej sztafety: Dmitrij Japarow i Aleksander Biessmiertnych i łyżwiarka Olga Fatkulina.

Jednocześnie trybunał potwierdził naruszenia reguł antydopingowych przez jedenastu innych reprezentantów Rosji. Wśród nich jest m.in. piątka bobsleistów, z podwójnym mistrzem olimpijskim sprzed czterech lat Aleksandrem Zubkowem na czele.

Zmniejszył też sankcje nałożone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski do wykluczenia tylko z igrzysk w Pjongczangu. W późniejszym terminie CAS rozpatrzy apelację trzech biathlonistek, których dziełem były w Soczi dwa medale.

Odzyskają medale

Decyzja CAS oznacza, że wyniki uzyskane przez medalistów z grupy oczyszczonych sportowców mają zostać przywrócone. Rosja odzyska więc co najmniej dziewięć medali z 13, które straciła w wyniku kar nałożonych wcześniej przez MKOl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.