tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Stał w narożniku Gołoty. "Spoczywaj w spokoju, trenerze"

Stał w narożniku Gołoty. "Spoczywaj w spokoju, trenerze"
Foto: Mike Lizzi/Flickr (CC BY 2.0) Lou Duva nie żyje

W wieku 94 lat zmarł w szpitalu w Paterson, w stanie New Jersey, znany trener i promotor boksu Louis "Lou" Duva - poinformowały amerykańskie media. Sprawował pieczę nad słynnymi sportowcami, m.in. Lennoxem Lewisem, Evanderem Holyfieldem i Andrzejem Gołotą.

"Wyrażamy głęboki żal z powodu odejścia Lou Duvy, ikonicznego trenera, managera i promotora" - napisali przedstawiciele federacji WBC w mediach społecznościowych.

Wdzięczny za każdą chwilę

Amerykanin włoskiego pochodzenia, który w 1998 roku trafił do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu (IBHOF), opiekował się łącznie 19 mistrzami świata. Z pięściarstwem związany był od 1932 roku.

Duva stał w narożniku Gołoty w czasie obydwu walk z Riddickiem Bowe’em. W tej pierwszej o mały włos nie doszło do tragedii. W siódmej rundzie polski pięściarz został zdyskwalifikowany za ciosy poniżej pasa. Najpierw w ringu, a potem w hali do bijatyki z udziałem kilkudziesięciu osób. Duva opuścił nowojorską Madison Square Garden na noszach.

- Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Lou Duvy. Zawsze będę wdzięczny za każdą chwilę przy moim narożniku i wszystko, czego mnie nauczył. Spoczywaj w spokoju, trenerze - powiedział Gołota.

Legendę pożegnał także Tomasz Adamek.

- Poznałem Lou Duvę osiem lat temu, był już schorowany, ale wciąż żył tym sportem. Pamiętam, kiedy po walce z Andrzejem Gołotą powiedział mi: "Masz talent, masz charakter, dlatego wygrałeś". Środowisko bokserskie straciło postać, która potrafiła przebić się do świadomości pięściarzy, dotrzeć do ich charakteru i wykrzesać z nich maksimum. Był szlifierzem talentów. Prowadził przecież Gołotę w najlepszym dla niego momencie. Niestety, nikt nie żyje wiecznie, jemu było dane przeżyć 94 lata. Koło się zamknęło, otaczam modlitwą Jego oraz Jego bliskich i znajomych - stwierdził Adamek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.