tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zimowa olimpiada w Soczi

Soczi zorganizuje Zimowe Igrzyska 22. olimpiady w 2014 roku, postanowił obradujący w Gwatemali Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

W finałowej rywalizacji uczestniczyły trzy miasta - Soczi, Pyeongchang (Korea Płd) i Salzburg (Austria). Austriacka kandydatura odpadła w pierwszej turze głosowania.

W bezpośredniej rywalizacji czarnomorski kurort pokonał południowokoreański ośrodek sportów zimowych.

Igrzyska w Soczi będą pierwszymi zimowymi igrzyskami olimpijskimi organizowanymi przez Rosję. Dotychczas Rosja (jeszcze jako Związek Radziecki) tylko raz gościła uczestników olimpiady - w 1980 roku w Moskwie sportowcy rywalizowali w letnich konkurencjach.

Olimpijskie zmagania w Soczi zostaną podzielone na dwie części - "śniegową" w Krasnej Polanie i "lodową" w Soczi. W pierwszej rozgrywane byłyby konkurencje narciarskie, biathlonowe, saneczkarskie i bobslejowe, w drugiej - łyżwiarskie i curling.

W Soczi musi zostać zbudowanych niemal wszystkie jedenaście obiektów (niektóre wymagają intensywnej rekonstrukcji). W Parku Olimpijskim (25 km od centrum miasta), zlokalizowanym obok wioski olimpijskiej, sportowcy mają rywalizować w konkurencjach "lodowych", tam też będą obiekty treningowe, jak również centrum prasowe i telewizyjne oraz Stadion Olimpijski.

W planach Soczi są dwa centra olimpijskie, jedno na wybrzeżu, a drugie na stokach jednej góry, gdzie odbędą się konkurencje alpejskie. Te dwa centra połączy, w ciągu 40 minut, szybka kolej.
Soczi jako miejsce igrzysk mocno popierał prezydent Rosji Władimir Putin, który osobiście wystąpił podczas 119. sesji MKOl w Gwatemali, w emocjonalnym przemówieniu przedstawiając zalety rosyjskiej kandydatury.

Budżet rosyjskiej olimpiady (także paraolimpiady) ma wynosić 1,5 mld dolarów (1,2 mld euro).

W przeszłości Soczi było modnym celem wyjazdów letniskowych; w pobliskim Dagomysie miał daczę car Mikołaj II. Przyjeżdżali tutaj również słynni rosyjscy artyści, m.in. śpiewak operowy Fiodor Szalapin, poeta Włodzimierz Majakowski i pisarz Izaak Babel.

Czernyszenko: mieliśmy szczęście

Członek komitetu organizacyjnego Soczi 2014 Dmitrij Czernyszenko uważa, że staraniom rosyjskiego miasta o prawo organizacji zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2014 roku towarzyszyło szczęście.

- Byłem przekonany od początku aż do samego końca, że to właśnie nam towarzyszy szczęście w staraniach. Trzymaliśmy się w decydującym momencie mocno za ręce i czekaliśmy na potwierdzenie naszych marzeń - powiedział Dmitrij Czernyszenko.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.