tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zaobrączkują pseudokibiców

Zaobrączkują pseudokibiców
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Obrączki dla pseudokibiców

Wprowadzenie elektronicznego systemu dozoru dla stadionowych chuliganów proponuje ministerstwo sprawiedliwości. - Nie może być tak, że spokojny kibic obawia się imprez i że zostanie opluty czy pobity - tak szef resortu Krzysztof Kwiatkowski tłumaczył potrzebę wprowadzenia nowego rozwiązania. Ministerstwo zakłada, że plan wejdzie w życie od 2012 r.

Projekt zakłada stosowanie dozoru elektronicznego wobec osób skazanych na krótko i średnioterminowe kary pozbawienia wolności.

Dozór elektroniczny ma poprawić skuteczność zakazu stadionowego, który do tej pory nakładał na chuligana obowiązek przebywania w takim miejscu, w którym nie będą gromadzić się kibice. System dozoru elektronicznego ma być instalowany przed domem skazanego chuligana.

Oglądaj
Dla kogo elektroniczny dozór? (TVN24)
Dla kogo elektroniczny dozór? (TVN24)

- Skazany będzie miał obowiązek przebywania w miejscu stałego pobytu, co będzie połączone z monitorowaniem go w przedziałach czasowych odpowiadających godzinom zawodów sportowych – tłumaczył Krzysztof Kwiatkowski.

Dla stadionowego recydywisty

Sąd będzie mógł nałożyć na skazanego chuligana dozór elektroniczny, a w przypadku recydywy będzie do tego wręcz zobowiązany.

- Będzie on stosowany u osób, które były już skazywane za przestępstwa związane z imprezą masową i po raz kolejny dopuściły się takiego przestępstwa. Wiemy, że skazany nie wyciągnął należytych wniosków i po raz kolejny nie przestrzegał porządku. Wtedy sąd będzie musiał na chuligana nałożyć zakaz stadionowy, który dodatkowo będzie monitorowany przez dozór elektroniczny - wyjaśnił minister.

Wyjątkowo skuteczny

Zdaniem ministra sprawiedliwości wprowadzenie dozoru elektronicznego może być przełomem w walce ze stadionowym bandytyzmem.

- Po kilkunastomiesięcznym doświadczeniu z systemem monitoringu elektronicznego na 750 skazanych można stwierdzić, że skuteczność jest niemal stuprocentowa - przekonywał. Według ministra rozszerzenie systemu na pseudokibiców nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów.

twis/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.