tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Rozmawiacie jak menele". PiS chce kuratora w PZPN

"Rozmawiacie jak menele". 
PiS chce kuratora w PZPN
Foto: TVN24, fot. PAP/Leszek Szymański | Video: TVN24, fot. PAP/Leszek Szymański Gorąco na sportowej komisji

Dokładnie godzinę trwało posiedzenie sejmowej Komisji Sportu, przed którą stawił się Grzegorz Lato i jego świta. Prezes usłyszał wiele pytań. O swoją pensję, przyczyny zwolnienia Zdzisława Kręciny i szkolenie młodzieży. PiS zażądał od minister sportu wprowadzenia kuratora do PZPN. - Rozmawiacie jak menele. Lato nas kompromituje - rzucił Jan Tomaszewski. Lato odpowiedział tylko na niektóre pytania i dodał w swoim stylu: - Musimy się spieszyć. Mam nadzieję, że komisja zaprosi nas na dalszy spektakl. Komisja tymczasem przyjęła "dezyderat" z wnioskiem do minister sportu o przeprowadzenie kontroli w PZPN.

Oglądaj
Lato pogania komisję, bo "mogą być korki"
Wideo: TVN24/Fot. PAP/Leszek Szymański Lato pogania komisję, bo "mogą być korki"

Grzegorz Lato był moim przyjacielem z boiska. Teraz nas kompromituje. Tylko menele prowadzą takie rozmowy, jak te nagrane na taśmach PZPN

Jan Tomaszewski

Pewne rzeczy prywatne weszły do związku i zagotowało się. Mam nadzieję, że prokuratura i CBA wyjaśnią tę sprawę

Grzegorz Lato

Spotkanie z prezesem PZPN w Sejmie to reakcja na ostatnie wydarzenia w związku. Posłowie chcieli wysłuchać wyjaśnień Laty na temat ujawnionych ostatnio nagrań mogących świadczyć o korupcji.

Rozpoczęło się od małego zgrzytu wewnątrz koalicji. - Proszę szczerze powiedzieć, jaki cel chce pan osiągnąć? - pieklił się Eugeniusz Kłopotek z PSL, dopytując się szefa Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki o przyczyny zwołania posiedzenia.

W odpowiedzi Ireneusz Raś tłumaczył: - Od wielu miesięcy jesteśmy zaskakiwani decyzjami, które prowadzą do wrzenia społecznego. PZPN to nie byle co. Futbol jest dyscypliną narodową, szczególnie w takim czasie, kiedy cały naród przygotowuje się do takiej imprezy, jak Euro 2012.

Oglądaj
E. Kłopotek pyta szefa Komisji I. Rasia (TVN24)
Wideo: TVN24 E. Kłopotek pyta szefa Komisji I. Rasia (TVN24)

Dał godzinę

Lato miał wejście smoka. Zapowiedział, że ze swoimi ludźmi długo na posiedzeniu nie zagości. - Chciałem na wstępie zaznaczyć, że chcielibyśmy tę salę opuścić o godz. 9.10 - rzucił do zaskoczonych posłów. Tłumaczył się wylotem do Kijowa na losowanie grup Euro 2012.

Potem kontynuował: - Pewne rzeczy prywatne weszły do związku i zagotowało się - stwierdził. I dodał: - Mam nadzieję, że prokuratura i CBA wyjaśnią tę sprawę. Czekamy na rozwój sytuacji. Nikomu nie jest na rękę, żeby przed Euro robić pod górkę. Chcemy tę imprezę przeprowadzić jak najlepiej.

PiS chce kuratora

Oglądaj
Jan Tomaszewski o "taśmach PZPN": "Tylko menele mogą tak rozmawiać."
Wideo: TVN24 Jan Tomaszewski o "taśmach PZPN": "Tylko menele mogą tak rozmawiać."

Prezesowi PZPN nie odpuścił oczywiście jego były przyjaciel z boiska, a od początku jego kadencji jako szefa PZPN - główny adwersarz Jan Tomaszewski.

- Tydzień przed aferą taśmową złożyłem wniosek, żeby rozpocząć postępowanie wprowadzania kuratora do PZPN. W moim uzasadnieniu jest wiele punktów, w których został złamany statut związku - przypomniał "człowiek, który zatrzymał Anglię". I dodał: - Chciałbym, żebyście państwo zrozumieli, że to nie nagonka. Tylko prawda o ludziach, którzy doprowadzili związek do takiej sytuacji.

Razem ze swoim klubowym kolegą Adamem Hofmanem zażądali od minister sportu Joanny Muchy wprowadzenia do związku kuratora. - Nie precyzujemy, kto nim ma być - stwierdził Hofman.

Oglądaj
PiS chce kuratora w PZPN (TVN24)
PiS chce kuratora w PZPN (TVN24)

Greń: To nielegalny prezes

Kolejny oponent Laty, Kazimierz Greń - współtwórca jego wyborczego sukcesu - zarzucił swojemu byłemu koledze, że został wybrany nielegalnie.

- Dla mnie Lato nie jest prezesem PZPN. Trzech delegatów znalazło się nielegalnie na Zjeździe PZPN 30 października 2008 roku - rzucił Greń. Tymi delegatami mieli być działacze z Warmińsko-Mazurskiego Związki Piłki Nożnej.

Lato odrzucił zarzut i przypomniał, że o zwycięstwie w wyborach decydowała wtedy "normalna większość" (dostał poparcie 57 działaczy, drugi był Zdzisław Kręcina - 36). - Te trzy głosy jak pan odrzuci, to niech pan sobie policzy - rzucił do Grenia.

Oglądaj
"5 minut" Kazimierza Grenia (TVN24)
"5 minut" Kazimierza Grenia (TVN24)

Pensja Laty - 50 tys. brutto

Prezes PZPN musiał tłumaczyć się również z wysokości swojej pensji. - Chciałbym, żeby pan nie rozsiewał plotek o kwocie 170 tysięcy złotych. Zarabiam 50 tys. zł brutto. Bez żadnych dodatkowych środków - odpowiedział Mieczysławowi Golbie z Solidarnej Polski.

Lato słowa dotrzymał i poświęcił komisji godzinę. Dokładnie 62 minuty. - Jest godzina 9.12. Musimy się spieszyć. Mam nadzieję, że komisja zaprosi nas na dalszy spektakl - stwierdził uśmiechnięty, pewny siebie, po czym wstał i razem z działaczami opuścił Sejm, by udać się na lotnisko.

Będzie kontrola

Gdy prezes opuścił posłów ci przyjęli "dezyderat" autorstwa PO, w którym pada wniosek do minister sportu o przeprowadzenie kontroli w PZPN, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, o wystąpienie do sądu - w celu ustanowienia kuratora w związku.

Odrzucili natomiast propozycję PiS o natychmiastowe wystąpienia do sądu przez minister Joannę Muchę o wyznaczenie kuratora w PZPN.

Oglądaj
Ile zarabia Lato? - pyta Mieczysław Golba (TVN24)
Ile zarabia Lato? - pyta Mieczysław Golba (TVN24)

"Trzęsienie ziemi" po taśmach

Burzę wokół PZPN wywołała publikacja nagrań dokonanych przez byłego sponsora i działacza PZPN, Grzegorza Kulikowskiego, który sugeruje, że Kręcina i Lato mogli dopuścić się korupcji przy przetargu na budowę nowej siedziby PZPN. Obaj temu zaprzeczają. Na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu PZPN odwołano jednak ze stanowiska Kręcinę, który od 12 lat był sekretarzem organizacji.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków PZPN złożyła do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta minister sportu i turystyki Joanna Mucha. Nagrania trafiły też do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Oglądaj
Lato krótko odpowiada (TVN24)
Lato krótko odpowiada (TVN24)

Sonda

zamknij

Czy Grzegorz Lato powinien odejść ze stanowiska szefa PZPN?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Czy Grzegorz Lato powinien odejść ze stanowiska szefa PZPN?

Wyniki głosowania

90%
Tak, to skandaliczne zachowanie
90%
4%
Nie, nagranie nieczego nie dowodzi
4%
6%
Nie wiem, jeszcze za wcześnie na ferowanie wyroków
6%

Oddanych głosów: 39643

Oglądaj
Prezes czeka na zaproszenie i z uśmiechem wychodzi (TVN24)
Prezes czeka na zaproszenie i z uśmiechem wychodzi (TVN24)

twis/fac/mat/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.