tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

PO chce zmiany prawa. Orzełek na koszulce obowiązkowy?

PO chce zmiany prawa. Orzełek na koszulce obowiązkowy?
Foto: TVN24 | Video: TVN24 PO chce powrotu godła na koszulki reprezentacji

- Art. 13 ustawy o sporcie mówi, że reprezentanci Polski mają prawo do używania godła narodowego na swoich koszulkach. Chcemy małej zmiany. Zamiast prawa do używania, obowiązek używania godła narodowego na strojach reprezentacyjnych - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Andrzej Biernat z PO. Platforma Obywatelska chce złożyć projekt nowelizacji tej ustawy już w czwartek.

Na konferencji, wraz z Biernatem, pojawili się też byli piłkarze reprezentacji Polski: Cezary Kucharski i Roman Kosecki - wybrani do parlamentu z listy PO. Przekonywali, że dla każdego sportowca gra z orzełkiem na piersi, to wyjątkowa i bardzo ważna sprawa.

- Chcemy orła na piersi, te mecze, które się gra (z orzełkiem - red.) są wyjątkowe, każdy je pamięta do końca życia. Orzeł z powrotem przyfrunie na koszulkę - mówił Kosecki.

Kucharski podkreślił z kolei, że chciałby, aby "polskie dzieciaki, znów marzyły o grze (w reprezentacji) z orłem na piersi". - Chcemy powrotu do orzełka - dodał.

Bunt w PZPN

Jak podkreślali posłowie PO, decyzja o tym, by godło Polski zostało zastąpione na koszulkach reprezentacji przez logo PZPN podzieliła nawet - uchodzący dotąd za monolit - PZPN. - Dochodzą do nas informacje, że jest duża grupa niezadowolonych w związku. Mają oni to niezadowolenie wyrazić na najbliższym zjeździe - mówił podczas konferencji Kosecki.

Na najbliższym walnym zgromadzeniu związku protest w tej sprawie mają zamiar złożyć działacze z Dolnego Śląska, którym nie spodobała się decyzja władz PZPN.

- Musimy wycofać się z tych koszulek. To był błąd prezesa Laty. Cierpi na tym wizerunek związku. Odbiór PZPN po tej decyzji jest jednoznacznie negatywny - mówił członek zarządu PZPN, Jacek Masiota.

Logo zamiast orzełka

W zeszłym tygodniu we Wrocławiu pokazane zostały wzory strojów, w których kadra Polski wystąpi na turnieju Euro 2012. Na koszulkach znalazło się logo PZPN, napis Polska, logo producenta firmy Nike, a na ramieniu okrągła naszywka z logo Euro 2012. Zabrakło jednak tradycyjnej naszywki z orzełkiem.

Decyzja związku wywołała oburzenie w świecie sportu. Swoją dezaprobatę wyrazili też kibice kadry, domagając się powrotu godła. Podczas wieczornego treningu kadry w ubiegły wtorek na ogrodzeniach stadionu przy ul. Oporowskiej we Wrocławiu pojawiły się transparenty z napisami "Piłka nożna dla kibiców" oraz "Tradycja zobowiązuje, nowym strojom nikt nie kibicuje".

Na dwa lata?

Według PZPN, nowe stroje będą obowiązywać co najmniej przez dwa lata. - Skomplikowany proces projektowania tych strojów trwał 18 miesięcy, więc będą one obowiązywały tak jak zakładano, czyli przez dwa lata. Dopiero po tym okresie może dojść do zmiany reprezentacyjnych kostiumów, ale w tym momencie trudno na ten temat się wypowiadać - powiedziała rzeczniczka PZPN, Agnieszka Olejkowska.

Po raz pierwszy reprezentacja Polski zagrała w nowych strojach w piątkowym meczu z Włochami we Wrocławiu. We wtorek wystąpi w nich w Poznaniu na spotkaniu z Węgrami.

Jak w innych dyscyplinach?

Federacja ma swoje wytyczne co do strojów narodowych i tego, co może się na nich znajdować. To flaga, nazwa kraju, w naszym przypadku napis POL, numer i nazwisko zawodnika oraz logo sponsora. Przed każdymi zawodami jak MŚ czy ME stroje są weryfikowane przez przedstawicieli FIVB. My próbowaliśmy walczyć o orzełka, ale na razie bezskutecznie. Zresztą nie ma go na strojach siatkarskich już od wielu lat. Za jakiekolwiek zmiany na koszulkach grożą kary.

Jacek Kasprzyk

Orzełek jest niemal wszechobecny na strojach polskich sportowców, ale są wyjątki, bo na przykład siatkarzom w ogóle nie wolno używać godła - to jest wymóg międzynarodowej federacji (FIVB).

- Federacja ma swoje wytyczne co do strojów narodowych i tego, co może się na nich znajdować. To flaga, nazwa kraju, w naszym przypadku napis POL, numer i nazwisko zawodnika oraz logo sponsora. Przed każdymi zawodami jak MŚ czy ME stroje są weryfikowane przez przedstawicieli FIVB. My próbowaliśmy walczyć o orzełka, ale na razie bezskutecznie. Zresztą nie ma go na strojach siatkarskich już od wielu lat. Za jakiekolwiek zmiany na koszulkach grożą kary - wyjaśniał dyrektor PlusLigi Kobiet i jednocześnie kierownik żeńskiej kadry, Jacek Kasprzyk.

Natomiast koszykarze powrócili do orzełka w tym roku. Wcześniej przez pięć lat grali w strojach pozbawionych tego znaku i tylko z nazwą kraju, stosując się do nakazu europejskiej federacji. Jednak FIBA-Europe zmieniła zdanie w tej kwestii tuż przed mistrzostwami Europy, które rozegrano na przełomie sierpnia i września na Litwie.

W większości przypadków reprezentanci Polski mają jednak godło na strojach, w których występują. Np. na kewlarach żużlowców, które wręcz przypominają słupy reklamowe, nie brakuje miejsca na orzełka. Podczas zawodów Drużynowego Pucharu Świata godło Polski widnieje również na motocyklach.

Sonda

zamknij

Co sądzisz o braku orzełka na koszulkach polskich piłkarzy?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Co sądzisz o braku orzełka na koszulkach polskich piłkarzy?

Wyniki głosowania

7%
W ogóle mi to nie przeszkadza. Orzełek nie jest taki istotny
7%
2%
Dobrze, że go nie ma. Koszulki w końcu wyglądają normalnie
2%
91%
To karygodne. Godło na koszulce to obowiązek. Inne reprezentacje je mają, dlaczego nasza nie?
91%

Oddanych głosów: 56349

baj//bgr/m

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.