tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Orzełka miał Boniek i "Oli". Zabraknie go u Perquisa

Orzełka miał Boniek i "Oli". Zabraknie go u Perquisa
Nowe koszulki. Bez godła

Najnowsze koszulki reprezentacji Polski są rewolucyjne. Z dwóch powodów. Podobno "dobrze leżą", ale też brakuje na nich dotąd nieodłącznego elementu. Orzełka na piersi, który towarzyszył Zbigniewowi Bońkowi i jego kolegom na trzech mundialach, a Arturowi Borucowi i Rogerowi Guerreiro na ostatnim Euro. Jak radzą sobie z tym inne federacje?

Koszulka reprezentacji Polski z mundialu w Meksyku (fot. East News)
Nowe koszulki wyprodukowane z materiału powstałego w procesie recyklingu obowiązywać będą przez dwa lata. W zgodzie z naturą, ale bez zgody większości kibiców.

Jak zachwalał nowe trykoty producent, zostały zainspirowane polska flagą, "która jest najbardziej uniwersalnym i najważniejszym symbolem narodowym". Koszulka jest więc biała, z czerwonym pasem z przodu. Znalazły się na niej symbole PZPN oraz Euro 2012. Ale zabrakło tego najważniejszego. Orzełka na piersi, największego marzenia młodego piłkarza i godła, które zawsze towarzyszyło polskim piłkarzom na wielkich imprezach.
CZYTAJ O PREZENTACJI NOWYCH KOSZULEK

Obecny wszędzie

Trykot Francji (fifa.com)
Koszulka reprezentacji Anglii (fot. PAP/EPA)
Strój mistrzów Europy i świata (fot. fifa.com)

Tak było przed wojną, kiedy orzeł zajmował centralne miejsce na koszulce. Tak było również w czasach PRL. Piłkarze grali z orłem, ale bez korony.

Na mundialach w Argentynie (1978), Hiszpanii (1982) i Meksyku (1986), a więc na turniejach, na których grał Zbigniew Boniek orzeł umieszczony był na środku trykotu. Podczas mistrzostw świata w Korei i Japonii koszulka, w której grał Emmanuel Olisadebe w centralnej części miała numer zawodnika, z prawej logo producenta, a z lewej czerwoną naszywkę z białym orłem.

Nieco inaczej wyglądał strój piłkarzy Leo Beenhakkera w czasie ostatniego Euro. Na austriacko-szwajcarskim turnieju w 2008 r. biało-czerwoni mieli białe koszulki. Znów numer był w jej centralnej części. Nad nim logo producenta. Z prawej strony obecny był herb PZPN, ale z lewej nie zabrakło orzełka.

Zabraknie go w domu

Oczywiście zdarzało się, że nie zawsze orzeł obecny był na reprezentacyjnych koszulkach. Tak było na początku lat 90., gdy miejsce godła zajęło logo PZPN. Nigdy jednak nie zabrakło orzełka na piersi w czasie najważniejszego piłkarskiego turnieju, w którym brali udział biało-czerwoni.

Zabraknie go w przyszłym roku podczas Euro 2012. Na turnieju, którego Polska jest współgospodarzem.

- Nowe koszulki wzorem innych federacji, jak np. Francja, Anglia, Włochy prezentują nowe logo reprezentacji - broni nowych trykotów rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska.

Kogut, lwy i orzeł

Na PZPN można narzekać, ale okazuje się, że faktycznie wiele federacji europejskich stosuje podobne rozwiązanie. Wyłącznie z godłem grają piłkarze drużyn, które możemy policzyć na palcach jednej ręki. To np. Austriacy, Czesi, Słowacy czy Węgrzy. Ale już nie mistrzowie Europy i świata. Hiszpanie na swoich koszulkach mają logo federacji (RFEF), w które wplecione jest państwowe godło.

Z logo związku grają wskazani przez rzeczniczkę PZPN "Les Blues", Synowie Albionu oraz piłkarze "Squadra Azzurra". Nie można jednak zapomnieć, że Francja nigdy nie przyjęła oficjalnego godła, stąd kraj ten używa kilku symboli, w tym koguta galijskiego, który również jest częścią herbu francuskiego związku piłkarskiego (FFF).

Wayne Rooney i jego koledzy grają w koszulkach z herbem rodzimego związku (FA), w którym jednak doskonale widoczne są trzy lwy. Takie, jakie widnieją w herbie Anglii.

Orła PZPN z godłem państwowym łączą: kierunek, w którym patrzy i złota korona na głowie. Ale już nie kolor. Ten z godła jest biały, tez związkowy, w połączeniu z innymi elementami tworzy coś na kształt piłki i jest czerwony.

Sonda

zamknij

Co sądzisz o braku orzełka na koszulkach polskich piłkarzy?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Co sądzisz o braku orzełka na koszulkach polskich piłkarzy?

Wyniki głosowania

7%
W ogóle mi to nie przeszkadza. Orzełek nie jest taki istotny
7%
2%
Dobrze, że go nie ma. Koszulki w końcu wyglądają normalnie
2%
91%
To karygodne. Godło na koszulce to obowiązek. Inne reprezentacje je mają, dlaczego nasza nie?
91%

Oddanych głosów: 56349

twis/fac/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.