tvnpix tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Orzełek podzielił PZPN. Najpierw zabrali, teraz go przywrócą?

Koszulki reprezentacji Polski bez orzełka na piersi dzielą nawet PZPN. Na Walnym Zgromadzeniu PZPN delegaci związku z Dolnego Śląska będą się domagać przywrócenia godła. - To dobra propozycja. Musi zostać przyjęta - mówi tvn24.pl członek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Marcin Orzeszek. Jeszcze wcześniej podobną propozycję przedstawi członek zarządu PZPN Jacek Masiota. - Zarekomenduję to prezesowi Lacie - deklaruje.

Walkę w obronie orła na koszulkach polskich piłkarzy zapowiedział poniedziałkowy "Przegląd Sportowy". Gazeta podała, że 25 listopada na Walnym Zgromadzeniu PZPN działacze związku z Dolnego Śląska postarają się przegłosować uchwałę przywracającą godło państwowe na reprezentacyjne koszulki.

W rozmowie z tvn24.pl członek DZPN Marcin Orzeszek potwierdził, że razem z kolegami podejmie taką próbę.

- To dobra propozycja. Twierdzę nawet, że musi być przyjęta. Z prostej przyczyny. Nie widzę powodu, dla którego obok logo Nike czy PZPN miałoby zabraknąć orzełka. Tłumaczy się to chęcią zabezpieczenia przed zalewem podróbek - twierdzi Orzeszek i odnosi się do słów rzeczniczki PZPN, Agnieszki Olejkowskiej.

To dobra propozycja. Twierdzę nawet, że musi być przyjęta. Z prostego powodu. Nie widzę powodu, dla którego obok logo Nike czy PZPN miałoby zabraknąć orzełka.

Tłumaczy się to chęcią zabezpieczenia przed zalewem podróbek. To nietrafione tłumaczenie. Przecież logo PZPN też jest zastrzeżone. Produkując taką koszulkę potrzeba więc zgody związku

Marcin Orzeszek, członek zarządu DPN

Nabrali odwagi po meczu

Olejkowska przekonywała, że nowe stroje z logo związku, symbolem producenta strojów, ale bez godła, to tylko i wyłącznie próba walki z nielegalnie produkowanymi koszulkami biało-czerwonych.

- To nietrafione tłumaczenie. Przecież logo PZPN też jest zastrzeżone. Produkując taką koszulkę potrzeba więc zgody związku - przypomina w rozmowie z tvn24.pl działacz z Dolnego Śląska.

Zapowiada, że razem z kolegami nie wycofają się ze swojej inicjatywy. Dodaje, że chcą być głosem kibiców, którzy w trakcie meczu z Włochami we Wrocławiu wielokrotnie głośno pytali: "Gdzie jest orzeł?".

- Na meczu z Włochami było to doskonale słychać. Te ponad czterdzieści tysięcy nie krzyczało tylko po to, żeby pokrzyczeć - przekonuje Orzeszek.

Jeśli związkowa Komisja Uchwał i Wniosków nie odrzuci propozycji działaczy z Dolnego Śląska, do jej przegłosowania potrzebna będzie bezwzględna większość delegatów PZPN, czyli głos 50 proc. działaczy plus jednego.

- Czy jesteśmy w stanie wygrać? Noc w PZPN to tak samo jak noc w polityce: wieczność. Wszystko może się wtedy wydarzyć - zapowiada.

Nie tylko Wrocław chce orła

Wszystko wskazuje na to, że do ewentualnego zawierania sojuszy nie będzie trzeba czekać do nocy poprzedzającej Walne Zgromadzenie PZPN.

- Będę rekomendował prezesowi Lacie, żeby wycofał się z koszulek bez godła wcześniej, przed Walnym Zgromadzeniem PZPN - zapewnia w rozmowie z tvn24.pl Jacek Masiota, członek zarządu związku.

Pomysł koszulek bez godła państwowego nazwał "strzałem PZPN w stopę". - Musimy wycofać się z tych koszulek. To był błąd prezesa Laty. Cierpi na tym wizerunek związku. Odbiór PZPN po tej decyzji jest jednoznacznie negatywny. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek wcześniej był negatywny aż w takim stopniu - przyznaje.

Jeśli prezes PZPN nie przyjmie jego propozycji, Masiota pójdzie dalej i przedstawi rekomendację o przywrócenia godła na koszulki podczas zarządu związku. Zarząd zbierze się dzień przed Walnym Zgromadzeniem PZPN, czyli 24 listopada.

- Zarząd może podjąć decyzję o wycofaniu tych koszulek. Wystarczy, że więcej niż połowa członków zarządu przyjmie moją propozycję. Z trzema, czterema już rozmawiałem. A wiem, że jest jeszcze kilku, którzy mnie popierają - dodaje.

W najbliższych dniach Masiota będzie zachęcał kolejnych działaczy do swojej propozycji. Członków zarządu jest 17. Decydować będzie większość bezwzględna (50 proc. plus jeden) obecnych na sali działaczy. Jeśli pojawią się wszyscy, to poznański prawnik będzie potrzebował jeszcze ośmiu sprzymierzeńców.

Musimy wycofać się z tych koszulek. To był błąd prezesa Laty. Cierpi na tym wizerunek związku. Odbiór PZPN po tej decyzji jest jednoznacznie negatywny.

Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek wcześniej był negatywny aż w takim stopniu

Jacek Masiota, członek zarządu PZPN

Lato się głowi

Przed decyzją o wycofaniu się z kontrowersyjnych strojów PZPN będzie musiał najpierw porozumieć się z ich producentem, czyli firmą Nike.

- To nasz sponsor. Już przygotował zapewne wiele takich strojów. Jak rozwiązać tę sprawę? To już głowa prezesa Laty. Mądry prezes powinien wiedzieć, jak się z tego wycofać - zaznacza Masiota.

Do polskiego oddziału amerykańskiego producenta sportowego sprzętu nowa propozycja PZPN nie wpłynęła.

- Sprawa logo i innych wzorów na koszulkach to sprawa federacji. My dostaliśmy propozycję koszulek bez orzełka. Taki sprzęt wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy. Na razie nie dostaliśmy żadnej innej propozycji w sprawie zmian logo na koszulkach, a spekulacji nie możemy komentować - twierdzi rzecznik Nike Poland Maciej Lasoń.

Nike dostarcza sprzęt polskiej kadrze od początku 2009 r. Umowę z PZPN firma podpisała na sześć lat.

Tomasz Wiśniowski/fac/m

Sonda

zamknij

Co sądzisz o braku orzełka na koszulkach polskich piłkarzy?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Co sądzisz o braku orzełka na koszulkach polskich piłkarzy?

Wyniki głosowania

7%
W ogóle mi to nie przeszkadza. Orzełek nie jest taki istotny
7%
2%
Dobrze, że go nie ma. Koszulki w końcu wyglądają normalnie
2%
91%
To karygodne. Godło na koszulce to obowiązek. Inne reprezentacje je mają, dlaczego nasza nie?
91%

Oddanych głosów: 56349

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.