Ekstraklasa 2012/2013

Najszybsza bramka, potem klęska mistrza. Liga się rozpędza

Już w pierwszym meczu sezonu porażkę zanotował broniący tytułu Śląsk Wrocław - w Łodzi uległ Widzewowi 1:2. Sobota w T-Mobile Ekstraklasie rozpoczęła się od najszybszej bramki w historii ligi, która jednak końcowego sukcesu Podbeskidziu Bielsko-Biała nie przyniosła.

Najszybsza bramka w historii padła na stadionie Jagiellonii w Białymstoku. Zdobył ją 26-letni Fabian Pawela, grający jako napastnik, który podpisał kontrakt z Podbeskidziem w czwartek.

Karierę zaczynał w Polonii Świdnica. Kolejne sezony spędził w klubach z Grecji: AE Chalkidonie, AO Acharnaikosie, APS Thyelli Patron, GFS Panetolikosie i GS Panegialiosie. Wiosną sezonu 2010-2011 dołączył do Czarnych Żagań.

Zerwane więzadła?

Pawela wyprowadził "Górali" na prowadzenie już w 18. sekundzie - to o dwie sekundy szybciej od poprzedniego rekordu Arkadiusza Piecha z Ruchu Chorzów. Mecz dla napastnika skończył się jednak dramatycznie - w 41. minucie opuścił boisko na noszach. Prawdopodobnie zerwał więzadła kolanowe.

Gospodarze grali do końca. Wyrównali w 72. minucie po precyzyjnym strzale Dawida Plizgi. Zwycięstwo drużynie Tomasza Hajty dał siedem minut Alexis Norambuena, który przymierzył z dystansu.

Zemsta Dudka

W drugim sobotnim spotkaniu doszło do sporej niespodzianki, bo tak trzeba traktować wygraną typowanego do spadku Widzewa z wrocławskim mistrzem.

W pierwszej połowie bramki nie padły, ale w 56. minucie gospodarzy na prowadzenie wyprowadził niechciany w Śląsku Sebastian Dudek. Na kwadrans przed końcem na 2:0 podwyższył Łukasz Broź, a gości było stać jedyniena honorową bramkę Przemysława Kaźmnierczaka.

Jagiellonia Białystok - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Fabian Pawela (1), 1:1 Dawid Plizga (72), 2:1 Alexis Norambuena (78)

Jagiellonia Białystok: Łukasz Skowron - Alexis Norambuena, Thiago Cionek, Michał Pazdan, Luka Pejovic - Tomasz Kupisz, Rafał Grzyb, Łukasz Tymiński (46. Dawid Plizga), Maciej Makuszewski, Maciej Gajos (54. Nika Dżalamidze) - Tomasz Frankowski (66. Paweł Tarnowski).

Podbeskidzie Bielsko-Biała: Richard Zajac - Marek Sokołowski, Michal Piter-Bucko, Damian Byrtek, Krzysztof Król - Damian Szczęsny (57. Piotr Malinowski), Dariusz Łatka (84. Liran Cohen), Matej Nather, Sebastian Ziajka - Fabian Pawela (43. Damian Chmiel), Robert Demjan

Widzew Łódź - Śląsk Wrocław 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Sebastian Dudek (56), 2:0 Łukasz Broź (74), 2:1 Przemysław Kaźmierczak (79-głową).

Widzew Łódź: Maciej Mielcarz - Łukasz Broź, Thomas Phibel, Hachem Abbes, Jakub Bartkowski - Alex Bruno (74. Mariusz Rybicki), Radosław Bartoszewicz, Sebastian Dudek (76. Adrian Pietrowski), Princewill Okachi, Marcin Kaczmarek - Mehdi Ben Dhifallah (68. Mariusz Stępiński)

Śląsk Wrocław: Marian Kelemen - Tadeusz Socha, Marcin Kowalczyk, Rafał Grodzicki (65. Waldemar Sobota), Marek Wasiluk (90+1. Amir Spahic) - Sylwester Patejuk (78. Piotr Ćwielong), Rok Elsner, Tomasz Jodłowiec, Przemysław Kaźmierczak, Mateusz Cetnarski - Johan Voskamp